Maxim a marcat din penalty în minutul 90+15, Gaziantep a scos egal la Galatasaray!

Alex Maxim și colegii săi se bucură pentru egalul scos pe terenul lui GalatasarayFoto: EPA-EFE

Condusă (1-3) în minutul 78, Gaziantep a izbutit să termine la egalitate (3-3) pe terenul lui Galatasaray Istanbul. Echipa lui Marius Șumudică a egalat printr-un penalty transformat de Alex Maxim în minutul 90+15!

Meci de infarct la Istanbul, între campioana Turciei din 2018 și 2019 și Gaziantep. Aflată încă în lupta pentru titlu, Galata a irosit două puncte foarte importante pe teren propriu. Condusă (0-1) prin golul cu capul al lui Djilobodji (min. 17), formația din Istanbul a revenit prin reușitele lui Falcao (min. 36), Belhanda (min. 40) și Feghouli (min. 66). Eliminarea lui Calik (min. 56) a reechilibrat disputa, iar oaspeții au redus din diferență prin golul lui Twumasi (min. 78). În prelungiri, Alex Maxim a izbutit egalarea transformând un penalty acordat în minutul 90+15! „Am obţinut un punct. Nu este ceva de sărbătorit, însă am făcut-o în faţa unei echipe cum este Galatasaray. Dacă am fi jucat aici pe un stadion plin, ne-ar fi fost mult mai greu”, a declarat după  meci românul, care a fost integralist alături de Alin Toșca.  În clasament, Basaksehir e lider, cu 59 de puncte, fiind urmată de Trabzonspor (56p, un joc mai puțin), Sivasspor (53p), Galatasaray (51p) și Besiktas (47p). Gaziantep este pe locul 9, cu 34 de puncte. În aceeași etapă a 28-a s-au mai înregistrat rezultatele Denizlispor - Besiktas 1-5, Yeni Malatyaspor - Goztepe 2-1, Kayserispor - Genclerbirligi 2-0, Ankaragucu - Basaksehir 1-2, Kasimpasa - Fenerbahce 2-0, Galatasaray - Gaziantep 3-3, Konyaspor - Sivasspor 2-2. Meciurile Alanyaspor - Trabzonspor și Antalyaspor - Rizespor s-au disputat aseară, după  închiderea ediției.