Marea speranţă a Stelei ţine cu Dinamo

Alexandru Târnovan (Fotografii: Răzvan Păsărică)

La prima partidă oficială pentru Steaua, tânărul Târnovan a dat şi primul gol în tricoul roş-albaştrilor. Cel în care îşi pun acum speranţele fanii bucureştenilor a crescut însă ca un suporter înfocat al lui Dinamo.

Steaua a ajuns fără mari emoţii în semifinalele Cupei României şi cu ajutorul lui Alex Târnovan, un puşti anonim până la ora meciului cu Oţelul din Ghencea.

Atacantul de 18 ani a fost aruncat în luptă de Laurenţiu Reghecampf în minutul 66 al disputei cu gălăţenii, la scorul de 1-0. 20 de minute mai târziu, Târnovan a răsplătit încrederea antrenorului cu golul de 2-0 care a securizat calificarea Stelei.

„Sunt conştient că mi s-a oferit o mare şansă, de care voi încerca să profit. Sper ca acest gol să fie de bun augur pentru cariera mea", a declarat Alexandru, jucător împrumutat până la finalul anului de la Viitorul Constanţa.

Târnovan, la 15 ani, alături de idolul său, Torje

„Teoretic, trebuie să mă întorc la Viitorul după ce se termină Youth League (Liga Campionilor pentru echipele de tineret, unde Steaua are şanse minime de calificare în optimi). Aş vrea să rămân la Steaua, de ce nu?", a completat Târnovan.

Format ca fotbalist la LPS Bistriţa, actualul stelist îşi ascunde însă dragostea pentru culorile alb-roşii ale lui Dinamo. În 2010, când avea doar 15 ani, Alex a dat un interviu site-ului fotbaljuniori.ro în care declara răspicat că echipele sale favorite sunt Dinamo Bucureşti şi Bayern München.

De asemenea, profitând de o acţiune la naţionala de tineret, Târnovan s-a pozat cu mândrie alături de Gabi Torje, pe-atunci un idol al dinamoviştilor.