Măcel la Istanbul sub ochii lui Lucescu! 5 eliminaţi în Fenerbahce - Beşiktaş

Poliţiştii turci au avut mult de muncă sâmbătă seara. În această imagine se vede cum au arestat un fan al gazdelor foarte turbulentFoto: EPA

Bosforul a fost aseară un teatru de război, dar nu din cauza vreunor evenimente teroriste, ci din cauza unuia dintre marile derby-uri ale fotbalului turc: Fenerbahce - Beşiktaş.

Partida s-a disputat pe stadionul Sukru Saracoglu, în partea asiatică a Istanbulului, şi a ieşit haos! Dacă fanii au fost până la urmă temperaţi, jucătorii au fost mult mai greu de ţinut în frâu de către arbitrul Ali Palabiyik. Sub ochii selecţionerului Turciei, Mircea Lucescu, venit şi el să-şi vadă posibilii viitori internaţionali, cei 22 de jucători au fost foarte nervoşi şi s-au comportat huliganic. Asftel, centralul nu a găsit altă soluţie decât să scoată din buzunar cartonaşele, mai întâi galbene, vreo 15, iar apoi roşii, nu mai ţin de 5!

Ricardo Quaresma, în alb, a fost primul eliminat al unui meci de coşmar pentru BeşiktaşFoto: EPA

Primul eliminat a fost portughezul Ricardo Quaresma, de la Beşiktaş, care a văzut două galbene în dou minute, 41 şi 43, şi a fost trimis la cabine înainte de pauză. La vestiare s-a intrat însă 10 la 10, pentru că prostia lui Neto, de la gazde, comisă în minutul 45, a fost pedepsită cu roşu direct. La reluate n-a fost mai bine, ba dmipotrivă! Totuşi, centralul a ţinut cartonaşele mai închise la culoare în buzunar, dar în ultimele 10 minute s-a dezlănţuit jihadul!

Embed from Getty Images

Mai întâi, în minutul 85, canadianul Atiba Hutchinson a văzut şi el roşu, iar Beşiktaş a rămas în nouă oameni, dar nu neapărat în inferioritate numerică. Asta pentru că doar trei minute mai târziu, Koybaşi, intrat pe teren de doar 13 minute, a fost şi el eliminat direct. N-a fost însă finalul festivalului de eliminări, în minutul 90+6, Özyakup, febleţea lui Lucescu de la naţionala Turciei, a plecat şi el la duşuri cu cartonaşul roşu în faţa ochilor.

Nebunia de meci a fost dusă până la urmă la fluieruld e final cu 9 jucători contra 8, iar Fener a învins cu 2-1, goluri Giuliano şi Janssen. Pentru "Vulturii negri! a marcat Ryan Babel, cu trei minute înainte de final!