Luptă de ”cocoși” la Real Madrid - Barcelona

Lionel Messi si Sergio Ramos, doi ”cocoși” în acțiune la Real - BarcelonaFOTO: Profimedia

Meciurile cu FC Barcelona sunt un adevărat coșmar pentru Real Madrid în acest sezon.

Madrilenii au pierdut de două ori în patru zile pe propriul teren în fața rivalilor, care au ajuns să conducă pentru prima dată în confruntările directe cu scorul de 96-95. Ultima înfrângere a venit sâmbătă, când Barcelona s-a impus cu scorul de 1-0 la Real, grație golului marcat de Ivan Rakitic, în minutul 26. Dincolo de rezultat, toată lumea a stat cu ochii pe duelul dintre Lionel Messi și Sergio Ramos. Căpitanul Realului a folosit toate armele jocului său neortodox, aplicându-I inclusive un cot în gură argentinianului, în minutul 44. Deși sud-americanul a avut buza spartă, arbitrul nu a acordat nici măcar lovitură liberă, iar Ramos nu a primit cartonașul meritat. Messi a încercat să-și facă singur dreptate, dar lupta de „cocoși” cu fundașul gazdelor a rămas nedecisă. La finalul partidei, agresorul s-a apărat: ”A fost o fază de meci. N-a fost nimic intenţional. L-am lovit din greşeală, dar totul a rămas acolo pe teren”, a declarat Ramos.