Luis Suarez este al treilea marcator din istoria Barcelonei

Luis Suarez l-a depășit pe internaţionalul maghiar Laszlo KubalaFoto: EPA-EFE

Atacantul Luis Suarez (33 de ani) face parte din istoria Barcelonei. Iar în meciul cu Espanyol, din etapa cu numărul 35 din LaLiga, uruguayanul a reușit golul cu numărul 195, cel care a asigurat și victoria catalanilor. Suarez se află pe locul 3 în topul marcatorilor Barcelonei.

Sosit la gruparea catalană în 2014, internaționalul uruguayan a disputat 278 de meciuri pentru aceasta. Iar cu cele 195 de goluri marcate se află pe podium, fiind depășit doar de Lionel Messi (630 de goluri) și César Rodríguez Álvarez (232).FC Barcelona s-a impus prin golul lui Luis Suarez, venit după o fază la care Antoine Griezmann i-a pasat cu călcâiul lui Lionel Messi, iar la șutul argentinianului mingea a deviat dintr-un adversar la uruguayan, care se află la a 15-a reușită în acest an competițional. Cu toate acestea, Suarez ocupă doar locul 4 în clasamentul golgheterilor, fiind devansat de Messi (22 de goluri), Benzema (17) și Moreno (16). Paradoxal, Espanyol a fost extrem de periculoasă în primul mitan, adică într-o perioadă în care Barcelona n-a expediat niciun șut pe poartă! Ceea ce nu s-a mai întâmplat cu Messi & Co. pe Camp Nou, în acest campionat. Mai mult decât atât, Espanyol a avut două bune ocazii de gol deși la posesie a stat extrem de rău (26%). Mai întâi, Andre ter Stegen l-a blocat pe Adri Embarba (min. 10), iar apoi, după ce Clement Lenglet era să înscrie în propria poartă la o centrare a lui Didac Vila (min. 44), acesta din urmă a șutat în stâlpul din stânga portarului german... După pauză, dar mai ales din momentul în care cele două formații au rămas inferioritate numerică după eliminarea lui Ansu Fati (min. 50) și Por Lozano (min. 52), Barca a găsit mai ușor drumul spre poarta adversă. Și a obținut victoria cu numărul 100 în derby-ul local cu Espanyol.Introdus după pauză, tânărul Fati (17 ani) a rămas pe teren doar cinci minute, fiind eliminat după o intervenție la Fernando Calero (min. 50). Acesta mai doboară astfel un record, de data aceasta unul negativ. La 17 ani și 251 de zile, el este al doilea cel mai tânăr fotbalist din LaLiga eliminat în acest secol după Marc Muniesa (Barcelona), la 17 ani și 57 de zile.Succesul (1-0) înregistrat de FC Barcelona, în noaptea de miercuri spre joi, a coincis cu retrogradarea matematică a lui Espanyol Barcelona. Ceea ce nu s-a mai întâmplat din 1994. Pe de altă parte, oamenii lui Quique Setien s-au apropiat din nou la un punct de liderul Real Madrid, care joacă la noapte (ora 23.00), pe teren propriu, cu Alaves.