Lucescu este foarte aproape de Galatasaray. Când poate semna

Lucescu a mai  antrenat doi ani  pe Galatasaray,  între 2000-2002
Lucescu a mai antrenat doi ani pe Galatasaray, între 2000-2002

Mircea Lucescu este foarte aproape de reveniera în fotbal. El este principalul favorit la numirea în funcţia de antrenor al formaţiei turce Galatasaray, după ce otomanii au suferit una dintre cele mai mari ruşini din istorie.

Galatasaray a fost eliminată, joi, în turul doi preliminar al Ligii Europa, de formaţia suedeză Ostersunds FK, debutantă în cupele europene.

Turcii au remizat în meciul retur de pe teren propriu, scor 1-1. Oaspeţii au condus printr-un gol marcat din penalti de Nouri, în minutul 60. În minutul 69, Galatasaray a egalat prin Ahmet Calik. În tur, scorul a fost 2-0 pentru Ostersunds, care a reuşit o calificare nesperată.

În urma acestui rezultat, başkanii Galatei vor înlocui întreaga conducere tehnică, numele lui Mircea Lucescu fiind în cap de listă în ceea ce priveşte posibilii înlocuitori.