România - Spania 0-0. Un egal dătător de speranţe

Florin Andone in meciul cu SpaniaFOTO: sportpictures.eu

Naţionala României a terminat la egalitate 0-0, meciul disputat la Cluj împotriva campioanei Europei, Spania. Un rezultat care ne dă speranţe pentru Campionatul European din vară. Cel mai bun jucător al României a fost, pentru a doua oară, Nicuşor Stanciu, titularizat în premieră în echipa naţională.

Fluier final: România - Spania 0-0

Min. 88. Săpunaru l-a faultat în careu pe Fabgregas, dar arbitrul francez nu acordă nimic. Am scăpat de un penalty clar ca lumina zilei. Multumim, domnule arbitru!

Min. 83: Stanciu cere o lovitură de la 11 m, dar nici la meciurile Stelei nu se acordă aşa ceva

Min. 81: Rusescu a ratat o intercepţie şi scorul se înderaptă sper un rezultat de egalitate.

Min. 59: Bogdan Stancu forţează şi el golul, dar e blocat de apărătorii Spaniei

Min. 56: Stanciu îl găseşte cu o pasă ideală pe Florin Andone, dar atacantul Cordobei ratează de puţin ţinta. O mare ocazieMin. 52 - Schimbare Spania: iese Pique, a intră Nacho.Minutul 48: România obţine corner după corner. Din păcate, fără rezultat, experienţa spaniolilor spunându-şi cuvântul.

UPDATE: A început repriza a doua

E pauză la Cluj

Minutul 44: Adi Popa pătrunde incisiv pe partea dreaptă şi obţine un corner din care nu iese nimic, în afara unui galben primit de acelaşi Adi Popa un minut mai târziu.

Min. 43: Dragoş Grigore are o intervenţie senzaţională în acreu, respingând în corener din piciorul unui adversar.

Minutul 33: Stanciu trimite un vole exceptional, scos in extremis de Casillas in corner.

Minutul 27: Casillas respinge un şut al lui Nicuşor Stanciu

Minutul 25: Spaniolii domină teriotial şi împing jocul către poarta noastră

Minutul 19: Tătăruşanu a reţinut un şut al lui Nolito

Minutul 16: Ocazii repetate ale românilor la poarta ibericilor, dar mai mult de cornere nu putem obţine

UPDATE: Incendiu la Cluj Arena, pompierii intervin de urgenţă în spatele tribunei oficiale, în zona cabinelor de comentatori. O defecţiune la un tablou de siguranţă a declanşat incendiul, uşile către scări sunt blocate, tot culoarul este plin de fum, iar jurnaliştii nu pot părăsi incinta.

Minutul 10: Tătăruşanu respinge în corner şutul lui Pedro din interiorul careului

Minutul 9: Şi spaniolii ratează din interiorul careului.

Minutul 7: Adrian Popa a fost aproape de deschiderea scorului, printr-un şut de la 20 de metri care s-a scurs pe lângă.

UPDATE: Stanciu a încercat să devieze şutul slab al lui Popa, dar mingea s-a dus în aut. (min. 5)

UPDATE: Spaniolii ratează o primă ocazie (min 3)

UPDATE: A început meciul! Hai România!

UPDATE: Iată echipele de start:România: 12. Tătăruşanu - 22. Săpunaru, 6. Chiricheş (cpt), 21. Grigore, 3. Filip - 8. Pintilii, 5. Hoban - 7. Popa, 10. Stanciu, 19. Stancu, 9. Andone Rezerve: 1. Pantilimon, 23. Lung - 2. Măţel, 4. Moţi, 11. Torje, 13. Keşeru, 14. Ropotan, 15. Găman, 17. Sânmărtean, 18. Hora, 20. Tănase, 24. Rusescu, 25. Ivan, 26. Toşca Antrenor: Anghel Iordănescu

Spania: 1. Casillas (cpt) - 19. Mario Perez, 3. Pique, 4. Bartra, 18. Jordi Alba - 8. Koke, 25. Roberto Sergi - 11. Pedro, 21. David Silva, 24. Nolito - 9. Alcacer Rezerve: 12. De Gea, 23. Rico - 2. Azpilicueta, 6. San Jose, 7. Morata, 10. Fabregas, 13. Mata, 14. Thiago, 16. Juanfran, 17. Nacho, 20. Aduriz, 22. Isco Antrenor: Vicente del Bosque

În echipa de start sunt patru jucători de la Barcelona (Pique, Bartra, Alba şi Sergi Roberto) şi niciunul de la Real Madrid.

UPDATE: Spectatorii aproape au umplut Cluj Arena. Până la startul partidei mai sunt 40 de minute.

Apropierea Campionatului European, unde naţionala noastră va deschide „balul” pe 10 iunie, face ca pregătirile pentru o participare cât mai onorabilă a selecţionatei noastre să intre oarecum în line dreaptă. Astfel, verificările cu adversari valoroşi devin nu doar necesare, ci şi o realitate Iar în această seară, la Cluj, România se va afla faţă în faţă cu campioana europeană, Spania. Un meci care ne va arăta exact nivelul la care se află fotbalul nostru, un meci care ne va arăta dacă ambiţiile noastre de a trece de grupele Europeanului sunt întemeiate.

Adversarii noştri au venit cu cea mai bună garnitură. Lipsesc totuşi, accidentaţi, Busquets şi Ramos.