Lionel Messi a văzut primul cartonaş roşu în 754 de meciuri jucate pentru FC Barcelona

Lionel Messi părăsește terenul după ce a fost eliminatFoto: Guliver / GettyImages

Titular la FC Barcelona în finala Supercupei Spaniei, cu Athletic Bilbao (2-3 după prelungiri), Lionel Messi (33 de ani) a văzut, ieri (duminică, 17 ianuarie), primul cartonaş roşu în 754 de meciuri jucate în tricoul echipei catalane.

Potrivit mundodeportivo.com, în minutul 120+1 al confruntării, argentinianul l-a lovit pe Villalibre. După ce a consultat VAR, arbitrul Jesus Gil Manzano i-a arătat cartonaşul roşu lui Messi. Reacția sud-americanului s-a produs pe fondul frustrării sud-americanului. Ceea ce nu e un caz singular în fotbal. Să ne amintim doar că în 2000, în meciul cu Italia (0-2) din sferturile de finală ale Campionatului European, Gică Hagi a fost eliminat după mai multe proteste, dar și câteva intrări tari.  Aceasta nu este prima eliminare a lui Messi din carieră, el mai fiind sancționat astfel la echipa Argentinei. Și încă de două ori! După eliminarea de duminică, jucătorul Barcelonei va fi suspendat pentru cel puţin două meciuri. De altfel, analizând lovitura pe care i-a aplicat-o intenţionat lui Villalibre, presa iberică e de părere că pedeapsa ar putea fi de patru partide. În finala Supercupei Spaniei, Athletic Bilbao s-a impus cu 3-2 după prelungiri.Au marcat: De Marcos (min. 42), Villalibre (min.  90) şi Williams (min.  93), respectiv  Griezmann (min.  41, 77). Formația din Țara Bascilor a câştigat pentru a treia oară trofeul.