Lionel Messi, din nou peste Cristiano Ronaldo

Lionel Messi si bucuria golului la BarcelonaFOTO: EPA

Am avut parte de un meci nebun în etapa a 30-a a primei ligi de fotbal din Spania. Villarreal și Barcelona au terminat la egalitate, 4-4, după ce în minutul 16 era 0-2, iar în minutul 90 era 4-2! Ca de obicei, Messi a mai scris istorie o dată și l-a depășit pe Ronaldo

Introdus pe teren în minutul 60, Messi a reușit să marcheze în minutul 90, deschizând practice calea spre egalarea nesperată a Barcei din minutul 90+4, atunci când a înscris Luis Suarez. Pentru Messi, acesta a fost al 42-lea gol în acest sezon. 32 dintre ele au fost reușite în La Liga, 8 în Liga Campionilor și două în Cupa Spaniei. Cu această reușită, el conduce și în clasamentul pentru ”Gheata de Aur”, acolo unde are cu 5 goluri mai multe decât francezul Kylian Mpappe. Cum din campionat mai sunt de disputat opt etape, e de așteptat ca el să treacă de 40 de reușite în prima ligă spaniolă.

Duelul Messi - Ronaldo a trecut la un alt nivel

Interesant este că, deși nu mai sunt adversari în campionat, Messi și Ronaldo continuă duelul de la distanță. Acum, sud-americanul are 415 goluri marcate în Spania, cu unul mai mult reușit de portughez în primele ligi ale celor mai importante campionate din Europa. El a reușit 311 în Spania, 84 în Anglia și 19 în Italia.