Liga Campionilor: Gnabry, „ucigaș” în serie la Londra!

Serge Gnabry

Mijlocașul lui Bayern a dat șase goluri în acest sezon al Ligii Campionilor, toate în capitala Angliei, cu Tottenham și Chelsea.

Bayern München pare să fie prima echipă care și-a asigurat prezența în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, chiar dacă mai are de disputat returul din optimi cu Chelsea. Marți seară, la Londra, campioana Germaniei a defilat și a câștigat cu 3-0, scor de neprezentare care stabilește formația calificată în proporție de 99 la sută. Eroul lui Bayern în confruntarea de pe „Stamford Bridge” a fost mijlocașul Serge Gnabry (24 de ani), cel care a înscris o „dublă” în debutul reprizei secunde, pe parcursul a numai trei minute (51-54). Internaționalul german a izbutit astfel o nouă prestație de gală pe tărâm londonez, așa cum a făcut-o și în toamnă, în faza grupelor, atunci când a dat patru goluri în victoria de răsunet (7-2) obținută acasă la Tottenham. Așadar, Gnabry a marcat șase goluri în această ediție a Ligii Campionilor, toate la Londra. De menționat faptul că Gnabry e obișnuit cu acest oraș, el făcându-și junioratul la Londra, în tricoul lui Arsenal. El a prins și câteva meciuri la echipa mare a „tunarilor”, care l-a vândut apoi la Bayern, în 2017, în schimbul a opt milioane de euro.