INTERVIU Safet Susici: «Lucescu jr. este un tip şarmant!»

simeon stalpnicul png

Selecţionerul Bosniei şi-a făcut deja tactica pentru meciul din Giuleşti. Safet Susici dezvăluie că speră să intre la pauză cu 0-0, iar în repriza secundă să profite de precipitarea din jocul României.

Click!: Cum vedeţi meciul de pe Giuleşti?

Safet Susici: Un meci important pentru ambele echipe, poate cu un plus pentru România pentru că noi şi dacă pierdem mai avem şanse la locul doi.

România dacă nu ne bate îşi ia adio de la campionatul european.

Care credeţi că este puncte forte al naţionalei României?

Aveţi jucători foarte vicleni în atac. Mă refer aici la Marica şi Mutu. De ei îmi este cel mai teamă în partida de pe Giuleşti.

Ce părere aveţi despre selecţionerul Răzvan Lucescu? V-a surprins cu ceva în meciul din Bosnia?

Nu avem cu ce. Eu ştiu bine România, el Bosnia. Nu putem să ne facem surprize la acest nivel.

Victoria noastră de la Zenica nu mi s-a datorat mie, ci jucătorilor, la fel cum înfrângerea României nu poate fi pusă în cârca lui Lucescu, ci a jucătorilor români.

Îl apreciz mult ca antrenor, e tânăr, şarmant şi mai are timp să capete experienţă la nivel înalt.

Ştiţi că dacă pierde va pleca de la naţională?

Aşa s-a spus şi înainte de meciul de la noi şi văd că acum tot el e selecţioner!

Oricum, ca tehnician, îl înţeleg că nu îi este uşor să pregătească meciul cu atâta presiune.

Ce credeţi că poate decide meciul? Un jucător anume, o fază anume?

Ţinta este clară: să nu primim gol în primele minute, iar, dacă reuşim să intrăm la pauză cu scorul de la început, atunci va fi şi mai bine. Cred că se vor marca mai multe goluri decât la Zenica.

Veţi juca defensiv?

Noi jucăm ofensiv, ne place să marcăm. Dacă batem la Bucureşti, apoi câştigăm şi cu Albania, putem chiar să ne gândim la primul loc al grupei.

Cu apărarea avem ceva probleme pentru că am primit gol în toate partidele de până acum, exceptând meciul cu Luxemburg. De marcat, am marcat în toate.