Ibrahimovic e zeu şi în SUA. Dublă la primul meci la Hollywood

Zlatan a marcat o dublă la debutul pentru LA Galaxy şi americanii îl divinizează dejafoto: EPA

Mulţi au strâmbat din nas când au auzit de transferul suedezului în Major Soccer Leage, prima ligă de fotbal nord-americană, dar realitatea îi dă dreptate jucătorului.

Fostul star al lui Manchester United a intrat pe teren în minutul 71 al partidei cu concitadinii de la Los Angeles City, când scorul era 1-3, iar suedezul a făcut magie şi a întors soarta meciului. Mai întâi a marcat cu un şut de la 35 de metri golul egalizator, iar în prelungiri a înscris cu capul pentru o victorie cu 4-3 care a declanşat nebunia în California, unde Zlatan a ajuns în trei zile mai iubit decât Arnold Schwarzenegger. „Mereu am marcat în primul meci la noua echipă. Trebuia să o fac şi acum. Am auzit că fanii strigau ‘îl vrem pe Zlatan, îl vrem pe Zlatan’ şi le-am dat Zlatan. Am văzut portarul ieşit şi am trimis-o peste el. Am sărbătorit astfel pentru că am fost fericit, prea multă adrenalină”, a declarat Zlatan după meci.