Haţegan a făcut praf un meci în Liga Europei

Arbitrul român a condus partida Tottenham - Lazio (foto: Reuters)

Derby cu scântei condus de românul Ovidiu Haţegan în Liga Europa: Tottehnam - Lazio, încheiat cu scorul de 0-0.

Ovidiu Haţegan nu a validat trei goluri pentru englezi: primul a fost al lui de Clint Dempsey, în minutul 22, apoi a urmat Steven Caulker în minutul 69 şi Jermain Defoe, însă la ultima fază presa din Anglia i-a dat dreptate românului.

Tehnicianul Andre Villas-Boas l-a "desfiinţat" pe Haţegan după meci.

"Am trimis mingea în plasă de trei ori, dar din păcate, din cauza greşelilor arbitrului nu am avut golurile pe care le meritam.

Nu am căutat o explicaţie apoi, deoarece nu este corect faţă de arbitru.

Este decizia lui şi asta este. Nu am văzut nimic şi suntem dezamăgiţi de situaţie, dar şi de golul lui Dempsey", a spus antrenorul lui Tottenham, Villas-Boas.

În plus, la meciul la care a asistat şi preşedintele UEFA, Michel Platini, au existat incidente rasiste, fanii italieni imitând ţipetele unei maimuţe, ţinta fiind Defoe şi Lennon.