Fostul golgheter al Gloriei Bistrița, decisiv pentru campioana Ucrainei

Junior Moraes a înscris în minutul 2 al meciului cu FC BaselFoto: Guliver / GettyImages

Cu Junior Moraes titular, autor al primului gol, Șahtior Donețk a făcut scor (4-1) cu Basel, în „sferturile” Ligii Europa. Sevilla, în schimb, s-a desprins (1-0) pe finalul meciului cu Wolverhampton.

Cu un joc impulsionat de brazilienii săi, Șahtior Donețk a dominat confruntarea cu FC Basel, găzduită de  Veltins Arena din Gelsenkirchen (Germania). Cu șase sud-americani titularizați, dintre care doi naturalizați, iar alți șase pe banca rezervelor, Șahtior s-a desprins rapid prin golurile lui Moraes Junior (min. 2), fostul golgheter de la Gloria Bistrița, Taison (min. 22), Alan Patrick (min. 75), din penalty, și Dodo (min. 88). Elvețienii și-au salvat onoarea prin reușita lui Van Wolfswinkel (min. 90+2). Dominarea grupării din Ucraina este ilustrată și de datele statistice: 55% posesie, 13-10 la șuturi și 8-2 la șuturi pe poartă. Mult mai echilibrat a fost sfertul de finală dintre FC Sevilla și Wolverhampton, găzduit de  MSV-Arena din Duisbourg (Germania). Englezii au început bine, iar în minutul 12 au beneficiat de un penalty acordat la un faușt făcut de Diego Carlos asupra lui Traore. Doar că Jimenez nu l-a putut învinge pe Bounou, care a reușit să respingă.Cu trecerea timpului, dominarea echipei iberice s-a accentuat. Și în timp ce Sevilla a încercat să construiască atacuri prelungite, Wolverhampton s-a limitat în a trimite minge la bătaie spre oamenii din față. În minutul 88, la al 13-lea corner al spaniolilor, Banega a centrat la semiînălțime, iar Ocampos l-a învins pe Rui Patricio cu o lovitură de cap.   La acest meci arbitru de centru a fost italianul Daniele Orsato, iar în postura de rezervă s-a aflat Ovidiu Haţegan. În semifinale, Sevilla FC va înfrunta pe Manchester United, care a trecut cu 1-0, după prelungiri, de FC Copenhaga, iar Șahtior va întâlni pe Inter Milano, care a câștigat (2-1) cu Bayer Leverkusen. De aceste rezultate a profitat, indirect, și formația franceză Rennes, care va juca direct în faza grupelor ediției 2020/2021 a Ligii Campionilor.