A fost la un pas de moarte pe teren, în Turcia

Portarul Mamadou Samassa a leșinat de două ori FOTO: Guliver/ Gettyimages

Campionatul Turciei a început cu o mare surpriză, Sivasspor învingând cu 3-0 pe Beșiktaș, una dintre eternele favorite la titlu. Numai că, în loc să se vorbească despre acest succes, toată lumea nu pomenește decât de incidentul petrecut în prima repriză, când portarul gazdelor era să-și piardă viața.

Era ultima fază a primei reprize, când un contact dur dintre portarul gazdelor, Mamadou Samassa, și atacantul advers Boyd, s-a încheiat cu accidentarea ambilor. Mai grav a fost pentru goal-keeper-ul originar din Mali, aflat la chiar primul meci oficial pentru Sivasspor. Acesta s-a lovit la cap la aterizare și și-a pierdut conștiența. A fost adus destul de repede în simțiri de echipa medicală, apoi a fost scos pe margine pentru a primi îngrijiri suplimentare. Numai că acolo nu a mai apucat să spună decât că i se învârte capul și s-a prăbușit din nou, în ciuda eforturilor medicului de a-l susține. Totul s-a petrecut sub privirile îngrijorate ale coechipierilor săi de pe bancă, printre care și românul Paul Papp, doar rezervă la acest meci. În vârstă de 29 de ani și transferat în această vară de la Troyes, din Franța, Samassa a fost transportat la spital și acum e în afara oricărui pericol. Conform  medicului clubului, "în urma examenelor, nu s-a identificat o leziune care să-i pună viața în pericol. Starea lui Mamadou este bună”. Totuși, nu se știe când va putea reveni pe teren, deoarece are nevoie de o perioadă de refacere, după care vor urma noi examene neurologice, pentru obținerea vizei medicale.