FCSB, victorie pentru istorie cu Lazio în Liga Europa

Gnohere şi Ţucudean au înscris câte 14 goluri în acest sezon de Liga 1, iar cei mai buni marcatori ai României din 1953 încoace au lovit de minimum 15 oriFOTO: Sportpictures.eu

FCSB a obținut o victorie mare în prima manșă a 16-imilor Ligii Europa.

În fața a peste 20.000 de fani, FCSB a învins joi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia lui Ştefan Radu, Lazio Roma, în prima manşă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Gnohere, în minutul 29. Acesta a primit o pasă măiastră de la Budescu și, rămas singur cu portartul advers, a adus golul care ”a aruncat în aer” stadionul.

Chiar dacă oaspeții au avut o bară, în minutul 45, prin Milinkovic-Savic și apoi au mai avut câteva ocazii de a marca, bucureștenii au reușit să termine învingători împotriva tuturor pronosticurilor și își pot permite să viseze cu ochii deschisi.

Returul programat joia viitoare, la Roma, de la ora 20.00, poate însemna nu doar meciul calificării în optimi, dar și al lansării fotbaliștilor formației lui Gigi Becali pe orbita fotbalului mare.