Efectul VAR. Arbtrul a dictat penalty pentru Real Madrid, a revăzut faza și a fluierat 11 metri pentru Sevilla!

Arbitrul Juan Martinez Munuera  a văzut faza din minutul 75 pe monitorul de lângă terenFoto: Guliver / GettyImages
Arbitrul Juan Martinez Munuera a văzut faza din minutul 75 pe monitorul de lângă terenFoto: Guliver / GettyImages

Implicate în lupta pentru titlul în Spania, Real Madrid și FC Sevilla au terminat la egalitate, 2-2, în etapa cu numărul 35. O fază importantă s-a petrecut în minutul 75, când arbitrul a dictat penalty pentru gazde, însă a revenit asupra deciziei fluierând unul pentru formația vizitatoare!

Aflat în vervă, Benzema a marcat în minutul 12, însă golul n-a fost validat după consultarea VAR, care a depistat un ofsaid la Alvaro Odriozola, cel care i-a centrat francezului. Apoi, în minutul 22, Fernando i-a adus pe oaspeţi în avantaj, însă Asensio a egalat în minutul 67.În minutul 75 s-a petrecut faza care a influențat rezultatul final. După un atac al oaspeţilor, jucătorii madrileni au contraatacat, Benzema a scăpat singur cu portarul Bono, care l-a faultat pe atacantul francez. Arbitrul Juan Martinez Munuera a dictat penalty pentru Real Madrid, însă din camera VAR i s-a transmis că o infracţiune fusese înregistrată anterior în careul gazdelor, când Eder Militao a atins mingea cu mâna. Cavalerul fluierului a văzut faza pe monitor și, în loc de penalty pentru Real Madrid, a dictat unul pentru Sevilla! Rakitici a transformat lovitura, fără probleme, în minutul 78. Obligate să câștige acest meci pentru a o depăși pe Atletico Madrid în fruntea clasamentului, gazdele au atacat furibund pe final. Iar în minutul 90+4, Diego Carlos a deviat în propria poartă mingea șutată de Toni Kroos.După meci, Zinedine Zidane a  discutat cu arbitrul, iar mai apoi s-a declarat contrariat de decizia acestuia la faza penalty-ului: „Nu înțeleg... Dacă este o mână acolo, e a lui Militao, dar e și mâna jucătorului Sevillei (n.r. - Diego Carlos) chiar înainte. Ceea ce mi-a spus arbitrul nu m-a convins. În mod normal, nu vorbesc despre aceste lucruri, însă acum sunt furios. Am încredere în fotbal, în toți oamenii implicați în fotbal... Totuși, am văzut o mână a Sevillei, o mână a Madridului și s-a fluierat contra noastră", a spus antrenorul francez al Realului din Madrid, citat de lequipe.fr.Cu trei etape înaintea finalului de campionat, Atletico Madrid, care a făcut 0-0 cu Barcelona, în această etapă, se menţine pe locul 1, cu 77 de puncte, fiind urmată de Real Madrid şi Barcelona, cu câte 75 de puncte fiecare, și FC Sevilla, cu 71 de puncte.Cu cine joacă echipele ce luptă pentru titlu în ultimele etapeAtletico Madrid: Real Sociedad (acasă), Osasuna (acasă), Valladolid (deplasare) Real Madrid: Granada (deplasare), Atletic Bilbao (deplasare), Villarreal (acasă)FC Barcelona: Levante (deplasare), Celta Vigo (acasă), Eibar (deplasare) FC Sevilla: Valencia (acasă), Villarreal (deplasare), Alaves (acasă)