Echipă mare, victorie mare: naționala de tineret e ca și calificată la Europene

Dennis Man a deschis scorul din aceasta actiune in meciul de tineret Romania - Tara GalilorFOTO: Sportpictures.eu

De 21 de ani nu a mai trăit fotbalul românesc o asemenea bucurie! Naționala de tineret a țării noastre e ca și calificată pentru a doua oară în istorie la turneul final al unui Campionat European.

Victoria de aseară, 2-0 cu Țara Galilor, a fost cea care ne-a asigurat în proporție de 99,9% calificarea la competiția care va avea loc anul viitor, în perioada 16-30 iunie, în Italia. Pentru a avea biletele în buzunar, tricolorii trebuie să scoată măcar un egal marți, la Ploiești (ora 21.00), contra codașei Liechtenstein, lucru care nu are cum să nu se întâmple, ținând cont de diferența de valoare.

Aseară, în fața unui număr record de spectatori pentru un meci de tineret - peste 13.000 -, după o primă repriză în care s-au distrat cu ocaziile, românii au reușit să deschidă scorul în minutul 55, prin Dennis Man, care a concretizat o pasă excelentă primită de la Rus. Rezultatul final a fost stabilit de golgheterul acestei generații, George Pușcaș, care a înscris în minutul 71.