Diego Carlos și Lukaku, îngeri și demoni

Diego Carlos l-a faultat pe Lukaku în careuFoto: Guliver / GettyImages

FC Sevilla a câștigat pentru a 6-a oară Liga Europa, iar victoria (3-2) din finala cu Inter Milano a fost facilitată de câteva mari erori defensive

Găzduită de Koln, confruntarea desfășurată cu porțile închise a dovedit cât de ușor se trece în fotbal de la agonie la extaz, dar și invers. Eroii disputei au fost Diego Carlos (Sevilla) și Romelu Lukaku (Inter), care au alternat reușitele tehnice cu gafele de începători.Iată momentele principale în care cei doi fotbaliști s-au aflat în prim-plan:Carlos l-a faultat pe Lukaku în careu.Sevilla a atacat încă din start, însă în momentul în care Inter a recuperat balonul acesta a ajuns la Lukaku. Internaționalul belgian a accelerat, luându-i fața lui Diego Carlos, care l-a faultat în suprafața de pedeapsă. Arbitrul a arătat cartonașul galben și a dictat penalty, care a fost transformat de Lukaku. A fost golul cu numărul 7 înscris de atacantul lui Inter în această ediție a cupelor  europene (două au fost în Liga Campionilor). Totodată, Lukaku a înscris 34 de goluri în acest an competițional, în toate competițiile, egalând astfel performanța reușită de brazilianul Ronaldo, în 1997/1998.Carlos face henț, însă nu s-a dat „11” metri.Fază controversată în minutul 17, când componenții vicecampioanei Italiei au cerut un nou penalty la un henț comis de Diego Carlos în careul propriu. Arbitrul a considerat gestul ca fiind involuntar. Nu s-a analizat faza la VAR. Antrenorul Conte a văzut cartonașul galben pentru proteste.Godin a egalat după ce l-a păcălit pe Carlos.Între timp, Sevilla a răsturnat situația prin golurile lui De Jong (min. 12 și 33). Bucuria andaluzilor nu durează foarte mult fiindcă Inter egalează după nici trei minute. La o lovitură liberă de pe dreapta, de la 30 de metri, Bozovici centrează și Godin înscrie cu o lovitură de cap, scăpând de marcajul lui Diego Carlos...Lukaku nu l-a învins pe portarul Bounou.În minutul 65, Romelu Lukaku își pune din nou în evidență  viteza. Belgianul accelerează și ajunge față în față cu Yassine Bounou, însă portarul Sevillei apără precum un portar de handbal.Lukaku a înscris în propria poartă!Cum se întâmplă în fotbal, ocaziile ratate se răzbună. Și în loc să fie 3-2 pentru Inter, printr-o nouă reușită a lui Lukaku, în avantaj a trecut Sevilla. Și nu oricum. La o lovitură liberă executată de Banega, în minutul 74, balonul a ricoșat la Diego Carlos, care a încercat o foarfecă. Mingea ar fi ocolit poarta, însă Lukaku a deviat-o sub transversală!

Jesus Navas a cucerit din nou trofeul după 14 ani

Căpitan al echipei Sevilla FC, Jesus Navas (34 de ani) a doborât  un record  în această finală.  El a cucerit Cupa UEFA / Europa League după 14 ani, precedentele sale reușite datând din edițiile 2005/2006 și 2006/2017, când a jucat tot pentru gruparea iberică.  Precedentul record îi aparținea portarului englez Ray Clemence, care a câștigat respectiva competiție cu Liverpool, în 1972/1973, iar apoi cu Tottenham, în 1983/1984. După finală, Jesus Navas a declarat: „Vreau ca oamenii să se bucure de acest trofeu, să se trezească în fiecare zi fericiți. Mă bucur că putem ridica acest trofeu pentru Sevilla și pentru cei care nu mai sunt, precum bunicul meu, Puerta sau Reyes”.

Echipele care au câștigat Liga Europa (Cupa UEFA)

1. Sevilla FC 6 trofee (2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020)2. Inter Milano 3 trofee (1991, 1994, 1998) și 2 finale (1997, 2020)3. Juventus Torino 3 trofee (1977, 1990, 1993) și 1 finală (1995)4.  Liverpool FC 3 trofee (1973, 1976, 2001) și 1 finală (2016)5.  Atletico Madrid 3 trofee (2010, 2012, 2018)6. Borussia Monchengladbach 2 trofee (1975, 1979) și 2 finale (1973, 1980)7. Tottenham Hotspur 2 trofee (1972, 1984) și 1 finală (1974)8-13. Real Madrid 2 trofee (1985, 1986)8-13. IFK Goteborg 2 trofee (1982, 1987)8-13. AC Parma 2 trofee (1995, 1999)8-13. Feyenoord 2 trofee (1974, 2002)8-13. FC Porto 2 trofee (2003, 2011)8-13. Chelsea 2 trofee (2013, 2019)