De ce a dus Ianis Hagi degetul la gură după golul cu Macedonia: ”Asta am vrut să arăt”

Ianis Hagi și gestul lui controversat făcut după înscrierea golulul victorieiFOTO: Sportpictures.eu

Ianis Hagi a marcat primul gol pentru echipa națională exact în momentul în care ne ardea buza mai tare. El a adus victoria cu Macedonia de Nord, înscriind golul de 3-2 la 10 minute după ce a fost introdus pe teren, după care a făcut un gest controversat, ducându-și degetul la gură.

La finalul partidei, Ianis Hagi a explicat de ce a făcut acel gest și ce înseamnă pentru el faptul că a reușit să marcheze.

"Ultimele 15 minute nu am fost  atenţi, dar e o greşeală din partea echipei. Sunt fericit că am reuşit să marchez golul victoriei, obiectivul nostru este să ne calificăm la Mondiale. Dar să nu uităm că e primul meci, mai avem nouă. Credem mult în calificare. Am pus degetul la gură după gol pentru că am vrut să arăt că între mine şi Mister nu există nimic. Avem acelaşi interes. La 2-2 am înleţes că trebuie să-mi ajut echipa, rolul meu este să fac diferenţa", a declarat Hagi la Pro TV.

Reprezentativa României a învins, joi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-2 (1-0), selecţionata Macedoniei de Nord, în prima etapă a grupei J din preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2022.

Naţionala tricoloră a condus cu 2-0 şi a fost egalată apoi cu goluri înscrise într-un interval de două minute, dar Ianis Hagi a reuşit să aducă victoria înscriind spre final.

Au marcat Florin Tănase ’28, Valentin Mihăilă ’50 şi Ianis Hagi ’86 pentru tricolori, respectiv Ademi ’82 şi Trajkovski ’83 pentru oaspeţi.