Dani Alves, omul-record: a cucerit al 42-lea titlu

Dani Alves, cu medalia de aur numărul 42 din carierăFoto: Guliver/ GettyImages

Brazilia a cucerit pentru a doua oară consecutiv titlul olimpic la fotbal, după ce a învins cu 2-1 în prelungiri echipa Spaniei, iar cel mai fericit campion a fost chiar veteranul echipei, Dani Alves.

La 38 de ani, acesta a acceptat să joace alături de mai tinerii săi coechipieri la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu gândul doar la titlu. Veteranul care a scris istorie la FC Barcelona este recordmenul fotbalului mondial din punctul de vedere al trofeelor câștigate. Până la startul Olimpiadei japoneze el avea 41 în palmares, astfel că acum a ajuns la 42! Mai mult decât faptul că și-a dus performanța la un nou nivel, Alves mai are un motiv să fie fericit: nu a lipsit în nici un minut de pe teren în cele 6 partide, una dintre ele, cea din semifinale, având și prelungiri!

Legitimat acum la Sao Paulo, fundașul dreapta nici nu se gândește să se retragă, el țintind alte titluri pe care să le cucerească.

Printre cele 42 de trofee cucerite, la loc de cinste stau cele trei Ligi ale Campionilor și tot atâtea medalii de aur la Campionatul Mondial al Cluburilor, toate obținute cu FC Barcelona, dar și cele 4 Supercupe ale Europei, două Cupei UEFA, sau cele șase titluri de campion în Spania, sau 5 cupe ale aceleiași țări. De asemenea, mai are două titluri în Franța, cu PSG, sau două titluri în Copa America.