Cristiano Ronaldo a ratat un penalty, însă Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei

Balonul trimis de Cristiano Ronaldo, de la punctul cu var, a lovit stâlpul din dreapta portarului lui AC MilanFoto: EPA-EFE

Echipa Juventus Torino a remizat, 0-0, pe teren propriu, cu AC Milan, dar s-a calificat în finala Cupei Italiei. Cele două rivale au terminat la egalitate, 1-1, și manșa tur, însă ”Bătrâna Doamnă” a beneficiat de golul marcat în deplasare. De remarcat faptul că portughezul Cristiano Ronaldo a ratat un penalty.

Înaintea meciului, la încălzire, jucătorii au ieșit cu tricouri pe care scria "No Racism" şi "Black lives matter". De asemenea, s-a ținut un minut de reculegere în memoria victimelor pandemiei de COVID-19.Disputa s-a încheiat fără gol, însă Cristiano Ronaldo a avut șansa să marcheze în minutul 17, însă balonul trimis de portughez, de la 11 metri, a lovit stâlpul din dreapta portarului milanez. Lusitanul a mai avut și alte ocazii de gol (min. 13, 28, 39, 57), însă s-a simțit că pauza competițională nu i-a priit. AC Milan a acuzat absența mai multor jucători fie din cauza accidentărilor (Duarte, Musacchio), fie a suspendărilor (Hernandez, Castillejo, Ibrahimovic),  fiind dominată. În plus, în minutul 18 a rămas și în zece oameni după ce Ante Rebic a fost eliminat pentru o intrare cu piciorul sus la Danilo. Confruntarea dintre Juve și Milan a fost urmărită de peste opt milioane de telespectatori pe Rai 12, aceasta fiind cea mai mare audiență din ultimul act competițional, în Italia. Acest interes e explicabil în contextul în care a fost primul meci de fotbal disputat în Peninsulă din 9 martie, când competițiile sportive au fost întrerupte în Italia din cauza pandemiei de COVID-19. Finala Cupei Italiei este programată la 17 iunie. În această seară se dispută cealalată semifinală, AC Napoli - Inter Milano (1-0 în tur).