Craiova a turat motoarele. Are patru victorii la rând și le amenință pe CFR și FCSB

Olteanul a primit la Gala Fotbalului Românesc titlul de atacantul anului 2018 deşi a marcat mai puţin decât CFR-istul şi nici nu e tocmai vârf pur sângeFoto: Octav Ganea/Inquamphotos

CS U părea să aibă din nou un an oscilant care s-o plasese pe podium, dar nu în fruntea lui. La un moment dat se intrase chiar într-un soi de criză, iar italianul Devis Mangia începuse să se teamă pentru postul său.

Ceva s-a schimbat însă brusc în Bănie după egalul jenant cu Hermannstadt și echipa a ajuns la patru victorii consecutive, ultimele trei la o diferență de trei goluri. La Iași a fost 3-0 pentru alb-albaștri, toate golurile fiind marcate după pauză, la fel ca și în partida de Cupă cu Măgurele. Meciul le-a fost la discreție practic din minutul 10 când Laurențiu Rus a fost eliminat direct pentru o lovitură criminală aplicată lui Mihăilă, care a ajuns la spital imediat după acea fază. Cu om în plus nu s-a mai pus problema învingătoarei, iar Mateiu, Mitriță și Koljic au semnat această sentință. Iar de acum devine chhiar groasă cu Craiova. Oltenii au șase meciuri la îndemână în acest final de an și pot termina 2018 în fotoliul de lider. Cu șase înfrângeri la rând, Iașiul e în schimb condamnată la play-out.