Columbia, calificare "istorică" în sferturile Cupei Mondiale! A fost de neoprit în faţa Uruguayului

James Rodriguez a fost în formă maximăFoto: Reuters

Columbia a învins Uruguay cu 2-0 şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale din Brazilia.

James Rodriguez a reuşit o "dublă", primul gol fiind unul senzaţional şi devine golgetetul competiţiei, cu 5 goluri.

Starul Columbiei, Radamel Falcao, accidentat şi absent de la turneul final din Brazilia, a salutat calificarea "istorică" a echipei sale în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după victoria, scor 2-0, din meciul cu Uruguay, informează AFP.

"Istoric. Prima oară când echipa noastră merge în sferturile Cupei Mondiale. Mulţumesc lui Dumnezeu pentru acest lucru", a scris pe Twitter jucătorul echipei AS Monaco.

În sferturile de finală, Columbia va întâlni Brazilia. Meciul va avea loc vineri, 4 iulie, de la ora 19.00, pe arena Castelao din Fortaleza, informează AFP.

Brazilia a trecut în optimi de Chile, scor 4-3 după prelungiri, sâmbătă, la Belo Horizonte.

Duminică, Olanda va întâlni Mexic de la ora 19, iar meciul dintre Costa Rica şi Grecia va avea loc de la ora 23.00.

Dacă eşti pasionat de fotbal, acum ai şansa de a câştiga o tabletă şi alte zeci de premii! Intră pe secţiuea dedicată Campionatului Mondial de pe dolce-sport.ro şi participă la concurs. AICI aveţi link catre concursul cu întrebări din istoria Mondialelor de fotbal.