CFR Cluj s-a calificat în turul 3 al Ligii Campionilor

Rondon a marcat al doilea gol al clujenilor in IsraelFOTO: Sportpictures.eu

CFR Cluj s-a calificat spectaculos în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor.

Învingători cu 1-0 în meciul tur, ardelenii au remizat în manșa secundă, disputată în Israel. Ei au terminat la egalitate, 2-2, cu Maccabi Tel Aviv, la capătul unui meci în care au profitat la maximum de situațiile avute.

Partida a început prost pentru echipa antrenată de Dan Petrescu, cu un gol marcat de gazde în minutul 15, prin Blackman, care a profitat de o bâlbâială în lanț a apărării românilor. Din fericire, avantajul israelienilor a durat foarte puțin, pentru că în minutul 18 Culio a transformat un penalty acordat pentru un fault produs asupra lui Bordeanu. În continuare, Maccabi s-a apropiat des și periculos de poarta lui Arlauskis, dar pe unul dintre puținele contraatacuri ale clujenilor, Rondon a reușit să marcheze golul care a liniștit total apele. Era minutul 41 când atacantul venit de la Gaz Metan Mediaș a împins în poartă cu capul o minge respinsă greșit în față de portarul oaspeților după un șut de la distanță al lui Culio. Golul din repriza secundă, marcat de Cohen, în minutul 48, nu a mai contat decât pentru statistică.

Următoarea adversară a clujenilor va fi formația scoțiană Celtic Glasgow.