Cel mai bun start pentru naţionala României din ultimii 7 ani! Estonia – România 0:2

Cristi Tănase (Fotografii: Reuters)

Debut de bun augur pentru „tricolori" în preliminariile Campionatului Mondial 2014! Victoria cu 2-0 obţinută de România în Estonia este prima realizată de naţionala noastră într-un prim meci al grupelor din 2005 încoace! Rezultatul bun nu e susţinut doar de statistică, ci şi de declaraţiile celor implicaţi.

Omul meciului la Tallinn a fost, pentru toată lumea, atacantul Ciprian Marica.

„Obsesia" lui Piţurcă a confirmat şi de data aceasta, dovedind că a devenit exact vârful de care avea atâta nevoie România.

Cu o pasă decisivă ideală - practic, Torje nu a trebuit decât să împingă balonul în plasă la primul gol, din minutul 55 - şi un gol de atacant veritabil marcat în minutul 75, „neamţul" Marica a asigurat un start perfect naţionalei noastre.

"Mă bucur pentru această victorie, mă bucur şi pentru mine că am reuşit să marchez. A fost un meci bun făcut de echipa României, dar care trebuie urmat de un altul la fel de bun, marţi.

Am spus înainte de meci că o să învingem şi aşa s-a întâmplat. Oricum, eu nu am fost unul dintre aceia care să considere acest meci drept unul crucial.

Eu nu joc de unul singur, suntem o echipă. În prima repriză am avut şi vântul care bătea contra noastră şi ăsta a fost un factor care ne-a dezavantajat un pic", a declarat Marica.

Autor şi el al unui gol şi al unei pase decisive, Gabriel Torje era la fel de fericit: „Prima repriză a fost una pentru studierea adversarului.

Apoi ne-am dat seama care le sunt punctele slabe de care am putea să profităm.

Nu multe echipe vor lua puncte aici, pentru că Estonia aşa a jucat şi în preliminariile pentru Europeanul din 2012 şi a ajuns in play-off", a spus el.

Micuţul mijlocaş de la Granada e conştient că greul abia acum începe.

„Mă bucur că am avut parte de un început bun, dar trebuie să conştientizăm că momentan nu am realizat nimic.

E obligatoriu să rămânem concentraţi la meciul de marţi. Şi la el trebuie să ne gândim, nu la dubla cu Olanda şi Turcia, din octombrie", a completat Torje.

Victoria din Estonia a fost salutată şi de oamenii din fotbal. Mircea Lucescu, cel care a adus prima calificare a României la un turneu final al unui Campionat European, cel din 1984, a declarat că succesul din Estonia este unul foarte important.

„Continuăm să căutăm nod în papură. Este o victorie importantă, sunt trei puncte importante.

Ne aşteaptă un nou meci, cu Andorra, dar trebuie să ne concentrăm la meciurile cu echipele cu care ne batem la locurile I-II.

Olanda a schimbat antrenorul, nu este de speriat. Nu e posibil să începem o campanie de calificare cu ideea că urmează una nouă în 2016.

Trebuie să încercăm să ne calificăm. În fotbal, cel mai important e să câştigi", a spus Lucescu la GSP TV.

Piţurcă: «Acord 10 cu felicitări echipei»

„I-aş da echipei nota 10 cu felicitări. Toţi au jucat foarte bine. Mă bucur pentru Marica, pentru golul lui.

A făcut un meci extraordinar. Toţi jucătorii au jucat foarte bine, cel puţin din punct de vedere tactic.

Jocul nostru s-a schimbat în bine în repriza a doua, când am început să jucăm dintr-o atingere, cu devieri.

Atunci am început să le punem probleme", a spus Piţurcă, bucuros de rezultatul de la Tallinn, semn că se temea de Estonia.

El a mai precizat că ceea ce-şi doreşte acum e un stadion plin cu Andorra, mai ales că am început cu dreptul campania de calificare.

"Nu le-am dat nici o şansă jucătorilor estonieni. Exact aşa am pregătit jocul.

Au avut o singură fază mai periculoasă, în prima repriză, la o neatenţie a lui Goian.

Rămâne totuşi o echipă dificilă, foarte bine pregătită fizic.

E un început cu dreptul care mă bucură, dar trebuie să rămânem la fel de concentraţi pentru meciul cu Andorra, să acumulăm 6 puncte şi să privim relaxaţi viitorul apropiat, când vom întâlni Olanda şi Turcia", a adăugat Piţi.

Faze-spectacol în lume

Sud-africanul Chabangu a făcut cunoştinţă cu Neymar într-un mod pe care nu şi-l dorea: „gustându-i" genunchiul

Partida Olanda - Turcia a fost pe viaţă şi pe moarte. Batavul Janmaat a simţit pe propria piele tăria ienicerilor

Portarul muntenegrean Bozovic nu ţine cont de nimeni şi de nimic la intervenţiile sale

Messi face spectacol oriunde joacă. De data aceasta a înscris un golmăiastru din lovitură liberă