Ceața face programul în Liga 1. Viitorul - Poli Iași va fi reprogramat

Arbitrul Andrei Chivulete nu a mai permis disputarea meciuluiFOTO: Sportpictures.eu

Partidele dintre FC Viitorul și Politehnica Iași parcă sunt blestemate să nu se poată disputa.

După ce, în tur, meciul a fost oprit din cauza defectării nocturnei și victoria a revenit la ”masa verde” constănțenilor, deși în acel moment erau conduși cu scorul de 2-1, acum, în retur, meciul a fost întrerupt în două zile consecutive. Inițial, meciul trebuia să se dispute luni seară, însă a fost întrerupt în minutul 69 din cauza ceții. Amânată pentru ieri la ora 16.00, partida nici nu a început, tot din cauza norilor care acopereau terenul. S-au așteptat cele 60 de minute regulamentare, după care s-a decis ca partida să nu se mai dispute și să fie reprogramată. Conform regulamentului, ceața trebuie să permită vederea pe o distanță de 150 m, adică dintr-un colț în celălalt al terenului.

Dacă ieri s-ar fi disputat doar cele 21 de minute rămase de joc, în noua situație meciul va fi reluat de la zero la o dată și o oră ce va fi stabilită de LPF.

Partida era ultima din cadrul etapei a 24-a a Ligii 1 și este prima reprogramată de ceață în ultimii ani.