Ce poreclă a primit Bravo după ce a apărat 3 penaltiuri? Are legătură cu un portar român!

Claudio Bravo este eroul chilienilor

După ce a apărat trei lovituri de departajare la semifinala de Cupa Confederaţiilor cu Chile, portarul Claudio Bravo ține prima pagină a presei sportive internaționale.

Bravo a reuşit "un Duckadam" pentru Chile, a titrat Marca. "Puţini portari pot spune că au apărat toate loviturile la o serie de departajare, însă Claudio Bravo li s-a alăturat acum. Fostul portar al Barcelonei a apărat loviturile lui Ricardo Quaresma, Joao Moutinho şi Nani la Kazan, miercuri seară, în semifinalele Cupei Confederaţiilor. A amintit de incredibila reuşită a lui Helmuth Duckadam de la ediţia 1985/1986 a Cupei Campionilor Europeni, în care Steaua Bucureşti a învins FC Barcelona cu scorul de 2-0 la loviturile de departajare", menţionează jurnalul spaniol.

Helmuth Duckadam a câştigat cu Cupa Campionilor Europeni în 1986, cu Steaua, el fiind eroul finalei cu FC Barcelona, după ce a apărat patru lovituri de departajare.

Helmuth Duckadam

Espnfc.com scrie că dacă Bravo "îl va întâlni pe Helmuth Duckadam, cei doi vor avea despre ce vorbi".

Un editorialist de la As, Tomas Roncero, notează că Bravo "s-a costumat în Duckadam" la partida cu Portugalia.

Naţionala statului Chile a învins, miercuri, la Kazan, cu scorul de 3-0 în urma loviturilor de departajare, selecţionata Portugaliei, şi s-a calificat în finala Cupei Confederaţiilor. Chilianul Claudio Bravo a apărat trei lovituri de departajare.

La finalul prelungirilor, scorul a fost 0-0. În minutul 118, chilienii au ratat ocazia de a înscrie, trimiţând de două ori mingea în bară. La loviturile de departajare, Claudio Bravo a apărat loviturile lui Quaresma, Joao Moutinho şi Nani. Pentru Chile au marcat Arturo Vidal, Aranguiz şi Alexis Sanchez.