Campionii Europei au sărbătorit triumful alături de familii, chiar pe gazon

Soția și copilul lui Alisson, bucuroși prin telefon

Liverpool este noua regină a Europei. Finala 100% englezească a Ligii Campionilor s-a încheiat cu victoria ”cormoranilor” cu 2-0 în fața lui Tottenham. După festivitatea de premiere, jucătorii au petrecut alături de familii chiar pe gazon.

Cel de-al șaselea trofeu al Ligii Campionilor a venit în vitrina celor de la Liverpool fără mare dramatism. Meciul a început cu un penalty acordat în secunda 27 pentru henț în careu, urmat de golul marcat în minutul 2 de Salah, din acea lovitură de la 11 m, și s-a închis în minutul 87, când Origi a stabilit scorul final. Între cele două goluri am avut parte de un joc lipsit de spectaculozitate în cea mai mare parte a lui, cu excepția câtorva zvâcniri spre final ale celor de la Tottenham, care, însă, nu au făcut altceva decât să demonstreze că Alisson Becker este unul dintre cei mai mari portari ai fotbalului actual. “Sunt foarte bucuros pentru băieţi, toţi aceşti oameni şi familia mea. Ei suferă pentru mine, ei merită trofeul mai mult decât oricine. Aţi mai văzut vreodată o echipă ca asta, care luptă fără combustibil în rezervor? Şi avem un portar care face lucrurile dificile să pară uşoare. Este cea mai bună seară din carierele noastre. A durat ceva, este important pentru dezvoltarea noastră. În mod normal, la 20 de minute după meci sunt pe jumătate beat, dar acum am băut doar apă”, a declarat, la finalul meciului, antrenorul Jurgen Klopp, cel care părea că se logodise cu locul 2. El a pus capăt, sâmbătă noapte, unei serii de șase finale pierdute la rând, trei doar cu Liverpool, ultima anul trecut, în finala aceleiași competiții. Acum, totul a fost de partea lui Klopp și a elevilor săi, astfel că echipa engleză va așeza în vitrină al șaselea trofeu al Ligii Campionilor, după cele cucerite în 1977, 1978, 1981, 1984 şi 2005.

Salah a avut alături soția și fetița

Salah, care a deschis scorul în minutul 2 – al doilea cel mai rapid gol într-o finală de Liga Campionilor, după reușita lui Paolo Maldini (AC Milan) în secunda 51 a finalei din 2005 cu Liverpool – a devenit primul egiptean campion în această competiție. “Suntem cu toţii fericiţi acum. Toată echipa a fost incredibilă. Am sacrificat multe pentru carieră, faptul că am ajuns dintr-un sat la Cairo, călătorind patruore și jumătate, că sunt un egiptean la acest nivel, este incredibil pentru mine”, a declarat după meci Salah, un candidat autorizat la Balonul de Aur în acest an. De asemenea, și Sadio Mane a reușit o premieră pentru țara sa, devenind primul fotbalist din Senegal victorios în cea mai importantă competiție europeană intercluburi. Până în prezent, au câştigat cupe europene jucători din 50 de ţări.