Campioana mondială a fost eliminată! Elveția - Franța 3-3 și 5-4 la loviturile de departajare

Portarul Yann Sommer a deviat mingea șutată de Kylian MbappeFoto: EPA-EFE

Ultimul meci disputat la București, pe Arena Națională, la Euro 2020, a fost și cel mai spectaculos. Deținătoare a titlului mondial, Franţa a fost eliminată în optimile de finală, fiind întrecută la loviturile de departajare (4-5) de Elveţia.

Selecționata din Țara Cantoanelor a condus cu 1-0 prin golul lui Haris Seferovic (min. 15), iar apoi, în minutul 55, a beneficiat de un penalty. Ricardo Rodriguez a șutat slab și Lloris a apărat. În loc de 2-0 pentru Elveția s-a făcut 1-3. Franța a marcat prin Karim Benzema (min. 57 și 59) şi Paul Pogba (min. 75). Și se părea că meciul e jucat. Doar că nu a fost așa. Elveția a replicat și a reușit egalarea prin golurile lui Seferovic (min. 81) și Mario Gavranovic (min. 90). Totodată, elvețienii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 84. Cum în prelungiri nu s-a mai înscris s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi. Iar pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe. Obligat să înscrie, Mbappe a ratat la ultima serie de lovituri. Ceea ce a adus calificarea Elveției în sferturile de finală.În minutul 37, un spectator a intrat pe teren.În minutul 101, spectatorii români prezenţi pe Arena Naţională au scandat România, România.La meciul de pe Arena Naţională au fost prezenţi şi preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, dar şi ministrul delegat al Sportului în Franţa, campioana mondială la natație Roxana Mărăcineanu.Au evoluat următoarele echipe:Franţa: Lloris  - Varane, Lenglet (Coman, 46 /Thuram, 111), Kimpembe - Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot - Griezmann (Sissoko, 87) - Benzema (Giroud, 93), Mbappé. Selecţioner: Didier DeschampsElveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, R. Rodriguez (Mehmedi, 87)- Widmer (Mbabu, 74), Freuler, Xhaka, Zuber (Fassnacht, 80) - Shaqiri (Gavranovic, 74), Embolo (Vargas, 80) - Seferovic (Schar, 97). Selecţioner: Vladimir PetkovicArbitru: Fernando Andres Rapallini (Argentina)Euro 2020

Optimi de finală

Astăzi (luni, 28 iunie)

Spania - Croația 5-3 (după prelungiri)Franța - Elveția 3-3 (4-5 la loviturile de departajare)

Mâine (marți, 29 iunie)

Ora 19.00: Anglia - GermaniaOra 22.00: Suedia - Ucraina

Meciuri disputateItalia - Austria 2-1Țara Galilor - Danemarca 0-4Belgia - Portugalia 1-0Olanda - Cehia 0-2