«Câinii», cu un pas în finală

Dan Nistor a fost unul  dintre marcatorii  meciului de asearăFoto: Răzvan Păsărică
Dan Nistor a fost unul dintre marcatorii meciului de asearăFoto: Răzvan Păsărică

Steliștii promiteau răzbunare după ce în meciul din campionat formația lui Ioan Andone a câștigat detașat, 3-1.

Lucrurile nu au stat deloc așa cum și-au propus fotbaliștii lui Laurențiu Reghecampf.Steliștii s-au văzut conduși încă din minutul 19, când May Mahlangu l-a învins pe Niță cu un șut plasat. Dinamoviștii au jucat inteligent după gol, le-au lăsat inițativa adversarilor, care însă au atacat haotic. În consecință, golul doi a venit tot în poarta lui Niță, Dan Nistor fiind cel care a majorat diferența. Steliștii au încercat să revină în joc prin renegatul Ganovici.

Speranțele vicecampioanei n-au ținut decât două minute, dinamoviștii punctând din nou, de data aceasta prin Vali Lazăr. Rotariu a închis tabela în minutele de prelungire, iar Dinamo este ca și calificată în finala Cupei Ligii, returul semifinalei urmând să se joace în primăvara anului viitor. După înfrângerea de aseară, steliștii au ajuns la opt partide fără victorie.