Botoșani a fost dezmembrată de Legia Varşovia. Moldovenii n-au înscris niciun gol în două meciuri şi au încasat patru

Botoşani - LegiaFoto: Sportpictures.eu

Prima participare din istorie în cupele europene s-a încheiat rușinos pentru moldoveni.

După înfrângerea cu 1-0 din Polonia, Botoșani a  pierdut și acasă, dar cu scor mult mai mare, 0-3. Entuziasmul și speranțele românilor au fost repede stinse de Legia, care a deschis scorul în minutul 7, după o gafă a lui Cordoș. La acest scor, băieții lui Grozavu aveau nevoie să înscrie de trei ori, dar n-au făcut-o nici măcar o dată, ba dimpotrivă. Nikolics a rezolvat lucrurile încă de la puază, făcând 2-0 pentru Legia din penalty, iar a doua repriză n-a mai contat. Prijovic a mai înscris o dată în minutul 84, dar doar pentru a pune sare pe rana moldovenilor.