Barcelona lui Messi, 1000 de pase pentru un gol!

Leo Messi
Leo Messi

În meciul cu Granada (1-0), catalanii au obţinut o victorie chinuită, în ciuda unei dominări cvasi-totale.

Antrenorul Quique Setien a debutat duminică seară pe banca Barcelonei cu un meci desfăşurat într-o singură direcţie. Ca de obicei, stilul tiki-taka al catalanilor şi-a subordonat adversara, dar acum s-a întâmplat ceva foarte rar. Mai precis, Barcelona lui Messi a depăşit cifra de o mie de pase (1005) reuşite în cele 90 de minute, o performanţă pe care a mai realizat-o în ultimul deceniu doar în perioada cu Pep Guardiola la cârmă, în 2011 şi 2012, în două partide cu Levante. De această dată, contra celor de la Granada, din cele 1005 pase, nu mai puţin de 921 şi-au găsit destinatarul. Per total, mingea a stat la picioarele jucătorilor Barcelonei într-o proporţie uluitoare (82,6 la sută), aproape de recordul absolut de 86,5 la sută stabilit în 2010, în semifinala de Liga Campionilor cu Inter Milano. În ciuda acestor date statistice, Barca a punctat o singură dată, târziu (minutul 76), într-un moment când Granada era şi în inferioritate numerică.