Avem naţională fără chef

Chiricheş nu s-a ridicat la înălţimea  algerienilor, jucători  calificaţi la  Cupa Mondială (FOTO: Mediafax)
Chiricheş nu s-a ridicat la înălţimea algerienilor, jucători calificaţi la Cupa Mondială (FOTO: Mediafax)

Împotriva Algeriei, echipă calificată la Campionatul Mondial din Brazilia, România n-a avut decât un singur jucător care a evoluat la capacitate maximă, portarul Silviu Lung junior.

Selecţionerul Victor Piţurcă n-a înţeles nimic din cantonamentul din Elveţia. După o victorie chinuită cu Albania (1-0) într-o atmosferă de picnic, a urmat un eşec la limită cu Algeria (1-2), într-un meci în care tricolorii numai la fotbal nu s-au gândit. Fără presiunea rezultatului pe umeri, ai noştri au tratat ultima partidă dinaintea pauzei competiţionale cu o relaxare care putea să ne coste o înfrângere la un scor mult mai mare.

Până la urmă, ţinând cont de faptul că algerienii se pregătesc de Cupa Mondială, a ieşit un scor decent, care nu ne strică prea mult palmaresul. Probabil că planurile de vacanţă ale lui Marica, Maxim sau Tănase explică într-un fel apatia ofensivă de care au dat dovadă românii contra „vulpilor" din Algeria.

Dacă în prima repriză golul lui Chipciu a salvat oarecum imaginea de ansamblu a naţionalei noastre, partea secundă a fost una lamentabilă pentru jucătorii trimişi în teren de Piţurcă, ocaziile la poarta africanilor lipsind cu desăvârşire.

Din păcate, nici apărarea nu s-a ridicat la nivelul unui asemenea meci, în frunte cu căpitanul Chiricheş. Folosit fundaş dreapta, stoperul lui Tottenham trebuie să uite cât mai repede prestaţia din meciul cu Algeria. Chiricheş a fost întors pe toate părţile la faza primului gol încasat şi a comis alte câteva gafe de începător, semn că nunta sa, programată la finalul săptămânii, şi-a pus amprenta asupra concentrării din teren.

De altfel, la petrecerea de duminică de la Florenţa vor fi prezenţi şi câţiva colegi ai lui Chiricheş, în frunte cu naşul de cununie Mihai Pintilii.

Căpitanul Stelei nici măcar n-a jucat cu Algeria, el fiind cel care i-a cerut lui Piţurcă să fie menajat, cu atât mai mult cu cât Pintilii avea în minte şi oferta de milioane de dolari de la Al-Hilal. Costel Pantilimon este o altă dezamăgire din tabăra noastră. În căutare de echipă, fostul portar al lui Manchester City şi-a stricat CV-ul cu bâlbăiala de la reuşita de 1-0 a algerienilor. În schimb, înlocuitorul lui „Panti", Silviu Lung junior, a reuşit să limiteze proporţiile scorului cu parade de excepţie, astralul dovedindu-se singurul jucător din lotul lui Piţurcă cu chef de joc.

Fanii algerieni au invadat terenul după meci

În tribunele stadionului din Geneva au fost aproximativ 20.000 de fani algerieni, care au ţinut să-şi susţină favoriţii la ultimul meci al lor de pregătire înainte de Mondiale. Africanii au depăşit însă limitele, obiectele aruncate din tribune forţându-l pe arbitru să pună capăt primei reprize cu două minute mai devreme. De asemenea, suporterii Algeriei au invadat terenul la final, speriindu-i destul de tare pe jucătorii noştri, care s-au retras în fugă la vestiare.

Evoluţiile remarcabile ale Simonei Halep la turneul de tenis de la Roland Garros nu i-a lăsat indiferenţi pe fotbaliştii naţionalei. Aflaţi la doar 500 de kilometri de Paris, tricolorii au ţinut s-o încurajeze pe tenismena noastră înaintea semifinalei de ieri cu Andrea Petkovic. Astfel, tricolorii s-au pozat la hotelul din Geneva alături de un banner sugestiv: „Noi o susţinem pe Halep".