Astra s-a calificat la penalty-uri în finala Cupei României

Astra s-a calificat pentru a patra oară în finala Cupei RomânieiFOTO: Sportpictures.eu

Astra a reușit o calificare dramatică în finala Cupei României, după penalty-uri.

Învingători cu 1-0 în tur, jucătorii Astrei au venit la București deciși să apere acest rezultat. Și au fost aproape de reușită, dacă în minutul 89 o centrare ratată a lui Andrei Radu nu se oprea direct în vinclul porții giurgiuvenilor. A fost golul care a dus meciul în prelungiri, acolo unde toată lumea a jucat de parcă visul fiecăruia era să se ajungă la penalty-uri. Dorința li s-a împlinit, iar derularea loviturilor de departajare a fost aiuritoare. Ajunși cu 4-3 înaintea ultimei perechi din seria de cinci, dinamoviștii aveau nevoie de un gol marcat de Mihaiu pentru finală. Portarul a apărat, dar penalty-ul s-a repetat, pentru că goal-keeper-ul nu a stat cu piciorul pe linie. Numai că, incredibil, și la repetare, Mihaiu a tras tot în portar! Apoi, astralii au marcat de două ori, iar dinamovistul Nepomuceno a nimerit bara, așa că Astra merge în finală.

Miercuri seară, de la ora 20.30, va avea loc cea de-a doua semifinală a Cupei, între Viitorul Pandurii Târgu Jiu și Universitatea Craiova. În tur, oltenii s-au impus cu 3-0. Finala va avea loc la 22 mai.