Anglia a câștigat în Spania după un meci în care a avut posesie de doar 27%

Deși a fost dominată, Anglia a obținut victoria în SpaniaFoto: EPA

Grație evoluției lui Harry Kane, echipa de fotbal a Angliei a câștigat (3-2) meciul cu Spania, disputant la Sevilla, în Liga Națiunilor. Este pentru prima dată în istorie când ibericii primesc trei goluri într-o partidă oficială desfășurată pe pământul lor. În urma acestui meci, Spania rămâne pe locul 1 în Grupa 4, cu 6 puncte, urmată de Anglia (4p) și de Croația (1p).

Victorioasă (2-1) la Londra, în urmă cu o lună, strălucitoare mai apoi în partida cu Croația (6-0), vicecampioana mondială, Spania a clacat atunci când nimeni nu se aștepta. Și a făcut-o după o primă repriză dezastruoasă, una în care a încasat trei goluri de la Sterling (minutele 16 şi 38) şi Rashford  (29). Gazdele au revenit după pauză, însă n-au izbutit decât să reducă proporțiile scorului prin reușitele lui Alcacer (58) şi Ramos (90+7). Este de amintit că în minutul 63 arbitrul Szymon Marciniak le-a refuzat gazdelor un penalty clar la o intervenție a portarului Pickford asupra lui Rodrigo Moreno. Sub semnătura lui Cyril Olives-Berthet, cotidianul ”l’Equipe” a prezentat cifrele uluitoare ale meciului Spania – Anglia:0 – Anglia nu a avut niciun corner în timp ce spaniolii au executat 12 lovituri de colț1 – A fost pentru prima dată în istorie când Spania a primit 3 goluri într-un meci oficial disputat pe teren propriu3 – Anglia a marcat 3 goluri din tot atâtea șuturi pe poartă25 – Echipa Spaniei n-a mai disputat un meci pe Stadionul ”Benito Villamarin” din Sevilla de 25 de ani. Atunci, în 28 aprilie 1993, a înfruntat Irlanda de Nord.27 – Anglia a avut o posesie de numai 27%.55 – Echipa Spaniei nu mai primise 3 goluri într-un meci, acasă, din 1963, de la amicalul cu Scoția (2-6).1102 – Numărul zilelor care s-au scurs de la ultimul gol reușit de Raheem Sterling pentru echipa Angliei (9 octombrie 2015, cu Estonia)1987 – Este anul când Anglia a obținut ultima sa victorie în Spania