Andrei Vlad e ,,asul” de Cupă la FCSB. ,,Puteţi să daţi în mine!"

Andrei Vlad
Andrei Vlad

Roş-albaştrii sunt în sferturile Cupei României mulţumită paradelor de excepţie ale portarului de 20 de ani.

FCSB a trecut cu 1-0 de divizionara secundă Universitatea Cluj în optimile Cupei, însă roş-albaştrii n-au fost departe de a intra în prelungiri sau chiar de a pierde întâlnirea cu „şepcile” roşii. E adevărat, trupa lui Bogdan Vintilă a ratat alte câteva ocazii mari, inclusiv un penalty prin Tănase, dar şi gazdele de pe ,,Cluj Arena” au fost extrem de aproape de a marca. Salvatorul FCSB-ului a fost de această dată portaul Andrei Vlad, cel care în mod normal îi acoperă spatele titularului Cristi Bălgrădean. Pe parcursul celor 90 de minute contra Universităţii, goalkeeper-ul de 20 de ani s-a remarcat în cel puţin cinci situaţii dificile, ultima chiar în minutele de prelungire, atuncî când clujenii ar fi putut trimite partida spre reprizele suplimentare şi spre penalty-urile de departajare. Prestaţia de marţi seară funcţionează ca un ,,pansament” pentru Andrei Vlad, aspru criticat în trecut, în special de patronul Gigi Becali. ,,Puteţi să daţi în mine, nu-i nici o problemă. La mine criticile sunt constructive şi mă ajută să mă concentrez şi să mă ambiţionez mai mult. Eu îmi doresc să fiu sănătos şi să apăr cât mai bine. La vârsta mea, trebuie să joc”, a declarat portarul Vlad la capătul primului meci mare în tricoul FCSB-ului. ,,E n-aveau nicio o presiune, presiunea a fost pe noi. Noi mereu ne-am concentrat pe Cupa României, la FCSB nu există rezerve”, a mai spus Vlad, referindu-se la faptul că antrenorul Vintilă a apelat la mai mulţi jucători care sunt de obicei rezerve în campionat.