Andone marchează la foc automat, dar degeaba

Românul a fost cumpărat de britanici cu 6 milioane de euro, dar deocamdată nu-şi scoate baniifoto: EPA

Florin Andone s-a plâns o jumătate de an că nu joacă titular la galicieni, iar aceştia i-au făcut pe plac în 2018. Românul începe constant din primul minut, dă goluri, dar toate sunt în van pentru echipa lui.

Internaţionalul în vârstă de 24 de ani a marcat sâmbătă seara din nou în Primera Division, de această dată în poarta Valenciei, dar Deportivo La Coruna a pierdut cu 2-1. Andone a punctat la 2-0 pentru oaspeţi, în minutul 88, când nu prea se mai putea face mare lucru. A fost a treia reuşită consecutivă a lui în campionat, dar care au adus împreună un singur punct. Românul punctase în înfrângerea cu Celta Vigo, scor 1-3, din finalul lui decembrie, şi în egalul cu Villareal, de pe El Madrigal. Andone era devastat la finalul partidei şi a declarat că trupa de pe El Riazor e la pământ şi cu mentalitate de retrogradată înaintea următorului meci, care e chiar cu Real Madrid, pe Santiago Bernabeu. ” Este un rezultat foarte nedrept, nu am meritat să primim două goluri în acest joc şi meritam să marcăm mai mult de un gol. Este frustrant pentru noi că am muncit foarte mult, am făcut tot ce ne stă în putință, dar n-am luat nici măcar un punct.. Oamenii sunt la pământ, este foarte trist”, a spus Andone.