Amical România - Algeria 1-2. Circ cu africanii

Chiricheş a jucat  fără chef şi a fost  ridiculizat de  Bentaleb, colegul său  de la Totenham (Foto: imageforum)
Chiricheş a jucat fără chef şi a fost ridiculizat de Bentaleb, colegul său de la Totenham (Foto: imageforum)

Doar africani nu ne bătuseră. Aceasta poate fi concluzia după România - Algeria, 1-2, meci jucat aseară în Elveţia.

După apatia cu care s-a jucat partida cu Albania, ne aşteptam la acelaşi lucru şi cu Algeria, mai ales că era ultimul „deranj" dinaintea vacanţei. N-a fost însă aşa. Cei peste 5.000 de fani africani care au împânzit Geneva şi au făcut toate prostiile posibile, dar şi faptul că algerienii chiar au vrut să vadă cum stau înainte de a zbura în Brazilia, au transformat jocul într-unul oficial.

Au fost nervi, africanii au întrerupt meciul de mai multe ori, aruncând în teren torţe, sticle cu iaurt şi pătrunzând chiar ei pe gazon, iar jucătorii lui Vahid Halilhodzic au oferit o mostră de dăruire. Chiar şi aşa, Algeria a deschis scorul în minutul 22, după ce Chiricheş a fost ameţit de către jucătorul Valenciei, Feghouli, iar Pantilimon a gafat incredibil, punându-i mingea pe tavă lui Bentaleb.

Chipciu a profitat însă de o ieşire la ofside în stil african a apărării adverse şi a egalat şase minute mai târziu. După pauză a fost o singură echipă pe teren, Algeria, care a înscris golul victoriei prin Soudani, după o greşeală a lui Tănase şi o centrare perfectă a jucătorului lui Inter, Taider.

Să fim corecţi, putea să fie însă 4-1 sau 5-1 pentru africani, care au ratat cel puţin două ocazii imense. Declaraţia lui Piţurcă după jocul cu Albania, cum că putem bate orice echipă, devine penibilă. Orice echipă, dar nu cea mai tare nucă, Algeria.