Adrian Mutu, gest în premieră cu câteva ore înaintea meciului cu Germania

Componenții naționalei de tineret au ieșit la plimbare în jurul hoteluluiFOTO: frf.ro

Gesturile mici fac echipa mai puternică, iar Adrian Mutu pare că știe acest lucru foarte bine, chiar dacă experiența lui de antrenor este încă redusă.

Selecționerul naționalei de tineret a României a făcut ieri, chiar în ziua meciului cu Germania, ultimul din grupa A a Campionatului European U21, un lucru în premieră în cele zece zile de cantonament la Budapesta: și-a scos băieții la plimbare prin jurul hotelului în care au fost cazați. Chiar dacă totul a durat 15 minute, pentru ”tricolori” a fost ceva care nu doar că le-a încărcat moralul, dar i-a scos și din rutina zilnică de care probabil că erau deja sătui. Ei se află de la începutul săptămânii trecute în capitala Ungariei și singurele ieșiri din hotelul de lux în care au fost cazați au fost cele la antrenamente sau la meciurile cu Olanda (scor 1-1) și Ungaria (scor 2-1). Partida cu Germania, decisivă pentru calificarea în sferturile de finală, se dispută marți seară. Pentru a fi siguri de calificare, românii aveau nevoie fie de o victorie, fie de un egal în care să marcheze cel puțin două goluri.