Euro 2016 / Un comentator tv a "luat-o razna" după ce Islanda a bătut Austria

Islandezii i-au bătut pe croaţi

Islanda a obţinut prima victorie din istorie la un turneu final. A învins Austria, 2-1, şi s-a calificat în optimi, iar comentatorul sportiv din micuţa ţară, trimis special la Euro 2016, a avut o reacţie incredibilă.

Islanda s-a impus in fata Austriei, scor 2-1, pe Stade de France si s-a calificat de pe locul 2, cu 5 puncte, in optimile Euro 2016. Bodvarsson a deschis scorul pentru islandezi (18'), Schopf a restabilit egalitatea in minutul 60, iar Traustasson a marcat golul victoriei in prelungirile meciului (90+4'). Austriecii au ratat un penalty prin Dragovici (37') si au fost eliminati de la Euro, dupa ce au terminat pe ultimul loc in Grupa F, cu un singur punct.

La faza golului din prelungiri, un comentator tv islandez a trăit unul dintre cele mai fericite momente ale sale:

Adversara Islandei din optimi va fi nationala Angliei. Meciul se va disputa pe 27 iunie, de la ora 22:00, pe Stade de Nice.