Euro 2016 / Tari în pumni, dar morţi la fotbal. Ruşii au pierdut cu Slovacia, scor 1-2

Glushakov şi compania au fost net inferiori lui Hamsik, Skrtel şi compania şi mai au şanse mici de calificare mai departe. Totul va depinde de ultimul meci, cu Ţara GalilorFOTO: Getty Images

Fanii ruşi au făcut prăpăd pe străzile din Marsilia şi Lille, unde s-au bătut cu englezii şi cu cine au mai avut ocazia.

Din păcate pentru huligani, echipa lor naţională nu-i ajută foarte mult şi se pregăteşte de o plecare prematură înapoi spre Moscova. Asta pentru că aseară, pe Stade Pierre Mauroy, din Lille, Rusia a pierdut cu 2-1 meciul cu Slovacia, al doilea al său de la Euro 2016, şi mai are şanse foarte mici pentru calificarea în optimi. Va trebui să învingă Ţara Galilor în ultima partidă, pe 20 iunie, la Toulouse, dar la cum s-au prezentat până acum băieţii lui Leonid Slutsky e greu de crezut că asta se va întâmpla. Aseară, slovacii au deschis scorul în minutul 32 prin Weiss şi au intrat la cabine cu 2-0 după reuşita lui Hamsik, din minutul 45. Glushakov a redus din diferenţă cu 10 minute înainte de final, dar a fost prea târziu pentru ca Rusia, codaşa grupei în acest moment, să mai scoată ceva din acest meci. Ruşii au surprins însă şi plăcut, lăsând bătăile în afara stadionului şi comportându-se în sfârşit civilizat în interiorul arenei.

Slovacia are trei puncte şi un meci de jucat, cu Anglia. Teoretic, cu aceste trei puncte ar trebui să aibă asigurat măcar locul 3