Euro 2016 / Italia a oprit supremaţia Spaniei

Pelle e fericit după ce a marcat al doilea gol al echipei saleFoto: AP

Italienii şi-au luat revanşa. În urmă cu patru ani, spaniolii i-au zdrobit în finala Euro, 4-0.

După două lovituri de cap ale lui Graziano Pelle, trupa lui Conte a scos o lovitură liberă de la marginea careului (minutul 33): şutul lui Eder a fost respins în faţă de portarul De Gea, de unde Giaccherini a trimis mingea către Chiellini care a punctat. Era 1-0! Pe contraatac, Eder (minutul 55) a fost aproape să dea lovitura de graţie Spaniei, în vreme ce ibericii au ratat şansa egalării la şuturile lui Aduriz (57) şi Morata (60) şi capul lui Ramos (72). Totuşi, tot echipa din „Cizmă” a punctat, Pelle trecându-şi şi el numele pe tabelă, în prelungirile meciului. În faza sferturilor de finală pe Italia o aşteaptă o altă superputere, Germania, dar la cât de bine e organizată Squadra Azzurra, nimeni nu s-ar mira dacă va învinge şi „panzerele”.