Uruguay a învins Rusia şi a câştigat Grupa A de la Cupa Mondială 2018

Uruguay a terminat cu maximum de puncte grupa de la Cupa Mondială 2018FOTO: EPA

Cel mai aşteptat meci al ultimei etape a Grupei A de la Cupa Mondială a fost cel care a pus faţă în faţă Rusia şi Uruguay.

Ambele formaţii erau neînvinse, iar gazdele aveau şi şansa egalului dacă vroiau să câştige seria. Numai că sud-americanii s-au dovedit o nucă prea puternică de spart de ex-sovietici, care au fost învinşi cu 3-0. Scorul a fost deschis în minutul 10, de Suarez, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 18 m, profitând şi de gafa portarului Akinfeev, care după ce că a aşezat prost zidul, s-a şi ascuns în spatele lui. Al doilea gol al uruguayenilor a fost, de fapt, un autogol, în minutul 23 Cerişev deviind în proprie poartă un şut de la marginea careului. Scorul final a fost stabilit, în minutul 90, de Cavani. Pentru ca dezastrul să fie complet, Smolnikov a văzut în minutul 36 al doilea galben, lăsându-şi echipa în 10 şi urmând să lipsească din optimile de finală.