Neymar duce Brazilia în sferturile Cupei Mondiale 2018

Neymar a fost cel mai bun om al brazilienilor in victoria cu Mexicul de la Cupa MondialaFOTO: EPA

Brazilia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după un meci fără mari emoţii.

Sud-americanii au învins cu scorul de 2-0 Mexicul, în urma unui gol marcat de cel mai bun jucător al lor, Neymar, şi de Firmino. Primul a înscris în minutul 51, împingând în plasă o minge centrată excelent de fost elev al lui Mircea Lucescu de la Şahtior, Willian. A fost al treilea gol al brazilianului la acest Campionat Mondial. Apoi, în minutul 88, i-a pasat ideal lui Firmino, care nu a trebuit decât să împingă balonul în plasă.

Avertizaţi de ceea ce li s-a întâmplat zilele trecute unor altor forţe ale fotbalului, precum Argentina, Portugalia sau Spania, brazilienii au luat mult mai îns erios meciul cu mexicanii şi au dominat în marea majoritate a timpului. Mexicul a părut timorată de numele adversarilor şi, în afara unor plecări vijelioase din propria jumătate, nu au reuşit să demonstreze mare lucru în atac, acolo unde pasele care nu urmau nici un plan tactic ci, parcă, doar inspiraţia de moment, nu au pus în mare pericol poarta fostei campioane mondiale. Care continuă cursa spre un nou titlu suprem.