Belgia a ucis “balaurul” cu 5 capete. Brazilia, cvintuplă campioană moindială, eliminată încă din sferturi

Europenii au produs surpriza turneului final și au eliminat Brazilia, cea mai titrată națională din lume cu cinci Cupe Mondiale în vitrinăFoto: EPA

Mondialul “bombelor” părea că se oprise în faza optimilor, pentru că după Rusia - Spania cu toții ne întrebam oare ce ce mai poate întâmpla ca să ne surprindă? Ei bine, o eliminare a Braziliei în sferturi ar trebui să-i satisfacă pe amatorii de senzații tari. A fost 2-1 într-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale acestui turneu final și trupa lui Roberto Martinez și-a egalat performanța din Mexic 1986, când “Draci roșii” au jucat finala mică.

Brazilia a început mai bine meciul de la Kazan și dacă ar fi deschis ea scorul probabil că acest sfert de finală ar fi arătat diferit. Nu a fost așa și după ce Fernandinho, starul lui Manchester City, și-a introdus mingea în propria poartă totul s-a schimbat. Belgia a făcut un extraordinar joc de contraatac, cu Hazard, De Bruyne și Lukaku semănând panică de fiecare dată când se recupera la mijlocul terenului. Apărarea a funcționat și ea bine, Fellaini a jucat ca în tinerețe, Courtois a apărat aproape tot și Brazilia nu a putut schița niciun gest. De Bruyne a făcut 2-0 după o fază școală finalizată cu un șut imparabil, iar Neymar și compania au măcinat în gol. Ceva presiune a venit în ultimele 20 de minute, dar Renato Augusto a ratat momentul devenirii eroului unei națiuni și Belgia a trimis acasă cea mai titrată echipă din lume, singura cu cinci titluri Mondiale în palmares.

De Bruyne a fost omul meciului

După meci, brazilienii erau la pământ și selecționerul lor, Tite, nu poate accepta înfrângerea. “Pentru mine, Courtois a făcut diferenţa. Belgienii au avut trei faze de poarta şi au fost eficienţi. Mi-e greu să o spun, dar a fost un joc frumos, între două echipe cu calităţi tehnice impresionante. Accidente se pot întâmpla în fotbal, iar azi despre asta a fost vorba. Nu subestimez Belgia, care este o echipă mare, însă soarta a fost crudă cu noi şi este foarte greu să accept asta. Cui îi place fotbalul sigur i-a plăcut acest meci, persoanelor care nu sunt implicate emoţional. A avut totul. A fost un spectacol. Numai că am pierdut”, a declarat acesta la finalul partidei. Explicații jenante care probabil nu-i vor salva postul, dar acum nu mai e vorba despre Tite și Brazilia lui, ci despre minunea din Benelux. Belgienii par în stare să profite în sfârșit de o generație de senzație și cerul e acum limita pentru oamenii lui Martinez.

Starul lui Manchester City a răpus BraziliaFoto: EPA

"Nu ştiu cine este Neymar, dar după acest meci toată lumea ştie cine este Eden Hazard și Romelu Lukaku", a declarat Bart Verhaeghe, vicepreședintele Federației Belgiene de Fotbal. "A fost un mare test pentru noi. Am jucat perfect în prima repriză, am anulat atacurile lor și am marcat de două ori. Ne-am asumat niște riscuri jucând într-o nouă formulă, iar eu am fost mai avantajat", a spus și De Bruyne, unul dintre cei 14 eroi ai Belgiei de vineri seara.

Îi atacă pe francezi cu legendarul Henry

Pentru Belgia urmează marți, la Sankt Petersburg, a doua semifinală din istorie la un Campionat Mondial și ce întâlnire se preconizează între cele două țări vorbitoare de limba franceză! De departe ciudățenia zilei va fi însă întâlnirea dintre Thierry Henry, golgheterul din toate timpurile al Franței, și naționala care l-a făcut mare. Fostul star al lui Arsenal e acum secundul lui Roberto Martinez la naționala Belgiei și va întoarce armele împotriva celor cu care a ieșit campion mondial în 1998.

Henry, 51 de goluri pentru Franța, e acum antrenor secund la belgieni și vrea ca Hazard și compania să iasă campioni mondialiFoto: EPA