Australia a ținut în șah Danemarca, la Samara

Australia a jucat de la egal la egal cu DanemarcaFoto: EPA

Într-un meci contând pentru Grupa C la Campionatul Mondial de fotbal din Rusia, echipa Australiei a terminat la egalitate (1-1) cu Danemarca. Ultimele trei goluri ale sudiștilor, la CM, au fost marcate din penalty, de către același jucător, Jedinak.

Europenii au deschis scorul în minutul 7, când Jorgensen i-a pasat lui Eriksen, care a şutat imparabil de la circa 15 metri. Australienii au egalat în minutul 35, când Poulsen a comis henţ la un corner, iar arbitrul a dictat penalty apelând la asistență video (VAR) - acesta a lăsat jocul să continue, dar a oprit apoi meciul şi a urmărit înregistrarea fazei. Jedinak a transformat lovitura de la 11 m. El marcase din penalty şi cu Franţa, în primul meci al acestei ediții a CM, tot după o analiză VAR, dar și pe ultimul al Australiei de la ediția din 2014, în meciul cu Olanda.

Au evoluat următoarele echipe:

Danemarca: Schmeichel - Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Stryger Larsen - Delaney, Schone - Yussuf Poulsen (Braithwaite, 59), Eriksen, Sisto - Jorgensen (Cornelius, 68). Selecţioner: Age Hareide

Australia: Ryan - Risdon, Sainsbury, Milligan, Behich - Jedinak, Mooy - Leckie, Rogic (Irvine, 82), Kruse (Arzani, 68) - Nabbout (Juric, 75). Selecţioner: Bert Van Marwijk