Anglia a rezistat la penalty-urile cu Columbia și s-a calificat în sferturile Mondialului din Rusia

Pickford, portarul lui Everton, a fost eroul Angliei la loviturile de departajare. După 1-1 în timp regulamentar, el a apărat șutul lui Bacca și i-a dus pe britanici mai departeFOTO: EPA

Turneul final devenise o spaimă pentru echipele mari, iar a doua jumătate de tablou arăta oribil pentru fanii granzilor.

Toată lumea se întreba dacă Anglia, singura campioană mondială de pe această parte, va pleca și ea acasă încă din optimi și n-a lipsit mult. Deși mai bună timp 90 de minute decât Columbia lui Pekerman, și cu un avantaj de un gol pe tabelă după penalty-ul transformat de Kane în minutul 57, gruparea antrenată de Gareth Southgate a dat cu mucii în fasole în al treilea minut de prelungiri. Mina, fundașul Barcelonei, a egalat cu capul dintr-o lovitură de colț, culmea, specialitatea casei pentru britanici, nu pentru sud-americani. Astfel, meciul a intrat în prelungirile prelungirilor și după ce nu s-a întâmplat nimic în cele 30 de minute s-a trecut la moartea subită: loviturile de departajare.

Falcao, Cuadrado și Muriel au înscris pentru Columbieni care au simțit mirosul sferturilor după ratarea lui Henderson venită după ce Kane și Rashford transformaseră și ei pentru Anglia. Uribe a tras însă în bară, Trippier a marcat, Bacca nu l-a putut învinge apoi pe Pickford pentru ca totul să stea în ultimul șut, al mijlocașului lui Tottenham, Eric Dier. Acesta a înscris pe sub Ospina și a adus fericirea în Albion, acolo unde se va bea multă bere până la sfertul cu Suedia, de sâmbătă.

Uruguay - Franța, Brazilia - Belgia și Croația - Rusia sunt celelalte trei partide din careul de ași.