Voleiul, cu ochii în lacrimi

Naţionala de senioare. Jucătoarele noastre  au scăpat printre degete  calificarea la EuropeneFoto: cev.lu
Naţionala de senioare. Jucătoarele noastre au scăpat printre degete calificarea la EuropeneFoto: cev.lu

Voleiul feminin din România pare a fi intrat într-o zodie a ghinionului la nivel de echipe naţionale. În decurs de jumătate de an, selecţionata de senioare şi, acum, cea de cadete sub 18 ani au ratat calificarea în fazele superioare ale Europenelor din cauza unui singur set.

În toamna anului trecut, naţionala de senioare a României a ratat calificarea la turneul final al Campionatului European, deşi era favorită clară. În barajul contra naţionalei Ungariei, tricolorele se impuseseră cu scorul de 3-1 şi aveau nevoie fie de o victorie în meciul retur, fie de o înfrângere cu 3-2 pentru a se califica. De asemenea, dacă ar fi fost învinse cu 3-0 sau 3-1, ele aveau şansa „setului de aur”. Ei bine, totul a decurs după un scenariu de groază. După ce România a câştigat primul set în Ungaria, scor 25-14, a început dezastrul. Maghiarele au câştigat următoarele trei acte, după care s-au impus şi în „setul de aur”, calificându-se nesperat la turneul final al Europenelor!

Ei bine, scenariul de coşmar s-a repetat săptămâna aceasta, la nivelul naţionalei de cadete. Calificate în premieră la turneul final al Campionatelor Europene, fetele noastre aveau nevoie, înaintea ultimei etape din grupă, de un singur set în faţa Sloveniei pentru a se califica în semifinalele pentru locurile 5-8. Slovenia era mult mai slab cotată, având o singură victorie în precedentele patru meciuri, spre deosebire de două succese, cât avea naţionala noastră. Din păcate, deşi le era la îndemână, setul nu a fost câştigat, adversarele impunându-se cu scorul de 3-0 şi calificându-se în locul nostru în faza următoare.

Naţionala de cadete. România a pierdut dramatic  calificarea în faza  a doua a EuropenelorFoto: cev.lu
Naţionala de cadete. România a pierdut dramatic calificarea în faza a doua a EuropenelorFoto: cev.lu

Craiova a ratat Liga Campionilor la punctaveraj

Craiovenii au ratat tot  pentru un set calificarea în  play-off-ul Ligii Campionilor
Craiovenii au ratat tot pentru un set calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor

Nu doar fetele au avut ghinion în ultima perioadă, ci şi băieţii. SCM U Craiova a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor din cauza punctaverajului! Mai precis, oltenii au terminat pe locul al treilea al grupei D, regulamentul prevăzând ca doar două dintre cele cinci ocupante ale acestei poziţii să meargă mai departe. Din păcate, Craiova a fost prima sub linie, având un punctaveraj inferior belgienilor de la Knack Roeselare.