Halep – Şarapova: rusoaica a câştigat cu 6-4, 6-4!

Simona Halep era principala favorită la Singapore, dar n-a reuşit să iasă din grupeFoto Click!

Simona Halep a jucat al doilea meci din Turneul Campioanelor. Românca a întâlnit-o pe rusoaica Maria Șarapova, într-o partidă care o putea duce pe tenismena noastră în semifinalele competiţiei.

6-4. Şarapova s-a impus cu acelaşi scor obţinut şi-n primul set. Rusoaica a câştigat pentru a şasea oară în faţa Simonei, sportiva noastră nereuşind vreo victorie până acum în întâlnirile directe.

5-4. Simona revine incredibil. A câştigat pe serviciul Şarapovei şi acum va servi pentru 5-5.

5-3. Simona îşi revine treptat. A redus diferenţa la doar două gameuri faţă de rusoaică.

5-2. Halep încearcă să se salveze pe final. Rivala a comis trei greşeli neforţate şi Simona a profitat. Românca serveşte pentru a rămâne în meci.

5-1. Şarapova a învins fără probleme şi-n acest game.

4-1. Scorul ia proporţii. Halep a condus cu 30-15, însă rusoaica a obţinut trei puncte consecutive, ultimul reprezentând şi cel mai lung schimb al partidei.

3-1. Halep a obţinut primul său game al setului al doilea. A condus cu 30-0, adversara s-a redresat, dar românca a servit bine şi a realizat game-ul.

3-0. Simona a condus cu 30-0, dar Şarapova a reuşit să revină şi să câştige.

2-0. Simona şi-a arătat frustrarea, lovindu-se cu palma în cap de câteva ori. Cele două sportive s-au luptat "la avantaj", iar rusoaica s-a impus.

1-0. Rusoaica a câștigat lejer serviciu, fără ca Simona să-i ia vreun punct.

A începutul setul 2, Șarapova servește.

Simona a solicitat o pauză de vestiar. Românca are câteva minute să se concentreze și să-și schimbe strategia.

6-4 Halep și-a pierdut serviciul, iar Șarapova câștigă primul set. Să-i ținem pumnii Simonei, poate reveni în setul doi și poate duce meciul în decisiv. Hai, Simona!

Simona a solicitat intervenția antrenorului. Darren Cahill i-a dat indicații în pauza dintre gameuri.

5-4 Șarapova. Rusoaica a câștigat cu greu serviciul, după ce Halep a condus cu 30-0 și a egalat la 40

4-4 Simona a câștigat serviciul si a egalat la 4. Meciul devine din ce în ce mai încrâncenat.

4-3 Șarapova conduce cu 4-3. Și-a câștigat serviciul, în cel mai disputat game de până acum al jocului.

3-3 Cel mai bun game al Simonei! Românca a egalat la 3

3-2 Șarapova conduce, dar și-a câștigat foarte greu serviciul. Simona a pus presiune pe rusoaica la fiecare punct.

2-2 Halep a jucat excelent acest game la serviciu și l-a câștigat. A egalat la 2! Hai, Simona, hai că se poate!

2-1 Simona a reușit să facă rebreakul și ține aproape de rusoaică. Românca urmează la serviciu.

2-0. Șarapova a făcut break-ul. A condus cu 30-0, Simona a revenit cu două puncte incredibile, dar apoi pe final de game a greșit ușor două lovituri de dreapta.1-0 pentru rusoaică. Simona a câștigat un singur punct pe serviciul Mariei Șarapova

UPDATE: A început meciul. Șarapova servește prima.

În această dimineaţă, în celălalt meci al grupei, italianca Flavia Pennetta a învins-o pe poloneza Agnieszka Radwanska, scor 7-6, 6-4, rezultat care o ajută pe Halep.

Maria Șarapova

Astfel, în cazul unei victorii contra Şarapovei, constănţeanca va câştiga matematic Grupa Roşie de la Turneul Campioanelor cu o etapă înainte de final. Simona Halep ar beneficia în acest caz de victoriile directe contra Mariei Şarapova şi Flaviei Pennetta. De pe primul loc în grupă, Halep ar urma să joace sâmbătă, în semifinale, contra ocupantei locului doi în Grupa Albă.

Simona are toată familia lângă ea

La turneul din Singapore, Simona Halep are parte de o susţinere specială. Ca de obicei la turneele importante, în tribune se vor afla părinţii jucătoarei românce, Stania şi Stere. De asemenea, Simona se va bucura de încurajările fratelui ei, venit în Singapore împreună cu soţia pentru o vacanţă de câteva zile. Bineînţeles, pe lângă familie, Halep are alături întreg staff-ul tehnic, de la antrenorul Darren Cahill până la managerul Virginia Ruzici.